Çin, Huawei’ye milyarlarca dolar hibe etmiş

Çin Halk Cumhuriyeti’nin teknoloji dev Huawei’ye milyarlarca dolar değerinde hibe sağladığı ortaya çıktı. Hibenin karşılıksız kredi ve arsa olarak sunulduğu ifade ediliyor.

ABD tarafından kara listeye alınan ve ABD’li şirketlerin iş yapmaması istenen Huawei ile ilgili ortaya çıkan yeni bilgiler, Çin devleti ile teknoloji devi arasındaki ilişkiyi gösterir nitelikte. AFP’nin edildiği bilgilere göre Huawei, Çin’den doğruda milyarlarca dolar değerinde hibe alarak yurtdışında büyüdü. Bu durumun haksız rekabete neden olduğu kaydediliyor.

Söz konusu hibelere örnek veren AFP, Huawei’nin Çin’in silikon vadisi olan Shenzen’de merkezi ve teknoloji kampüsü inşa etmek için yerel hükümetten normal değerinin onda biri fiyatına arsa aldığı belirtiliyor. Yıllar içinde git gide büyüyen merkezin, Huawei’nin 2 milyar dolardan fazla kaynağını korumasını sağladığı ifade ediliyor. Ayrıca, arsaların iyi performans gösteren çalışanlara lüks evler yapılması için de kullanıldığı bildiriliyor.

Sadece arsa değil, büyük oranda herhangi bir şarta bağlanmayan ucuz kredinin de sağlandığı belirtiliyor. Hatta geri ödemesiz kredinin de söz konusu olduğunun altı çiziliyor. Shenzen’deki yerel otoritenin 100 kadar Huawei çalışanına yüz binlerce dolarlık prim verdiği de söyleniyor.

ÇİN KALKINMA BANKASI’NDAN HUAWEİ ÜRÜNLERİ SATIN ALINMASI İÇİN KREDİ

Çin’in yabancılar için de kendi ürünlerini satın alması koşuluyla büyük krediler sağladığını belirten AFP, son olarak Çin’in ihracatında bu durumun da önemli bir faktör olduğunu belirtiyor. Brezilya’nın Teleport şirketine piyasadaki faiz oranlarının altında 500 milyon dolar kredi verilerek Huawei ürünlerinin satın alındığı ifade ediliyor.

Bu tür kredileri “ihracat kredisi” olarak biliniyor ve Dünya Ticaret Örgütü (WTO) tarafından belli şartlara bağlanmış durumdu. Ancak, Çin bu şartları kabul etmiyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.