Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Çin Denizini Uzaydan Gerçek Zamanlı Takip Edecek

Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Çin Denizini uzaydan gerçek zamanlı takip edecek.

Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Çin denizindeki su, deniz ticareti ve gemi ulaşımının takip etmek amacıyla bir dizi uydu fırlatmayı hedefliyor. Uydular vasıtasıyla Çin’in, Güney Çin Denizindeki ”Ulusal Eğemenlik” haklarının savunulması konusunda elini güçlendireceği belirtiliyor.

Hainan uydu sistemi programı altında fırlatılacak altı optik, iki hiperspektral ve iki de radar uydusunda oluşan sistem, Çinin tartışmalı bölgeleri anlık, birden fazla kez takip etmesini sağlayacak.

Sanya Enstitü Direktörü Yang Tianliang, uyduların Güney Çin Denizinde acil durumlara daha hızlı ve etkili müdahale edilmesini sağlayacağını ve ayrıca zengin deniz yataklarının keşfedilmesi ve geliştirilmesine de yardımcı olacağını kaydetti.

Yang, ”Güney Çin Denizindeki her resif ve ada ayrıca gemi de ”uzay gözü” nün takibi altında olacak” dedi ve sözlerine devam etti ”ayrıca, sistem ulusal egemenlik haklarını korunması, balıkçılığın güvenli bir şekilde yapılması ve deniz arama ve kurtarma faaliyetlerine de yardım olacak.”

Programın ilk aşamasının önümüzdeki yıl içerisinde fırlatılacak  üç optik uyduyla başlaması bekleniyor. Uyduların, gemi ve okyanus yüzeyini takip etmek için optik sensörlerle donatıldığı kaydedililyor.

Ä°lgili resim
Fengyun 3/D uydusundan alınan görüntü

Uydu sisteminin asıl hedefinin Güney Çin Denizinde gözlem yapmak olduğu belirtiliyor. Ayrıca, gelecek yıl fırlatılacak olan üç uydunun geniş ve orta büyüklükteki gemilerin takibini yapmak için yeterli olacağı aktarılıyor.

2020 yılında fırlatılması hedeflenen iki hiperspektral uydunun suyun durumunu kontrol ederken, daha gelişmiş uyduların da her türlü hava koşulunda yüksek çözünürlüklü görüntüler aktarabilmelerini sağlayacak donanımla yörüngeye yerleştirilmesi hedefleniyor.

Sistem tamamlandığında, Çin’in 30 kuzey ve 30 güney paralellerde yer alan bölgeleri ve tropikal bölgeleri kesintisiz bir şekilde takip edebileceği belirtiliyor.

Ayrıca sistemin neredeyse bütün ”Deniz İpek Yolu”nu izleyecek kapasiteye de sahip olması bekleniyor.

Zengin doğalgaz ve deniz kaynaklarına sahip Güney Çin Denizinde, Brunei, Vietnam, Malezya, Tayvan, Filipinler ve Çin hak iddia ediyor.

Ä°lgili resim
Güney Çin Denizi ve hak iddia eden kıyıdaş ülkeler
https://mugayir.com/ztenin-askeri-iliskileri-sanildigindan-daha-derin/

Geçtiğimiz yıllarda Çin, Güney Çin Denizine pozisyonunu güçlendirmek amacıyla çok sayıda yapay ada inşa ederek askeri üs olarak kullanmaya başlamıştı. Bu durum, başta ABD olmak üzere bölge ülkelerinde tansiyonun yükselmesine ve bölgedeki ülkelerin silahlanmasına neden ve donanma sevk etmesine neden olmuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.