Chernobyl dizisinin düşündürdükleri: Çernobil’de şu anda ne var?

Chernobyl dizisi dünya genelinde büyük başarı sağladı. Çernobil nükleer santralindeki patlamayı konu edinen dizi, patlamanın yaşandığı bölge hakkında merak uyandırdı. Son günlerde, Çernobil faciası sonrasında bölgede ne var? ve ne oldu? sorularına cevaplar aranıyor.

Chernobyl dizisinden önce de oldukça merak edilen bu durum, pek çok yabancı ismin Prpyat şehrine ve patlamanın olduğu alana gitmesine neden olmuştu. Bu şahıslar; terk edilmiş evler ve yaşama ait çok sayıda eşyanın geride bırakıldığını gösteren görüntüler elde ederek oldukça önemli bir işe imza attılar.

Son olarak 2017 yılında çekilen bir video kaydı, Çernobil faciasının üzerinden 33 yıl geçmiş olmasına rağmen bölgenin hala tehlikeli olduğunu gösteriyor. YouTube kanalında paylaştığı videoda, Chernobyl dizisinin 3. bölümunde görülen radyoaktif sızıntıya maruz kalmış giysilerin atıldığı Prpyat Hastanesinin bodruma inen OnTourWithGerrit, bir takım ölçümler yapıyor. Radyoaktivite ölçüm cihazını bodruma atılmış itfaiyecilere ait tulumlara tutan Gerrit, hala bir insan için oldukça yüksek seviyede radyasyon tespit ediyor.

Gerrit’in ölçümüne göre bir itfaiyeciye ait botlarda 3.6 mSv radyasyon barındırıyor. Bu seviye akciğer röntgeninin yaydığı radyasyona eşdeğer. Ancak, unutulmaması gereken nokta, ölçüm cihazı saniyede yayılan radyasyon ölçüyor.

İşte Çernobil Nükleer santrali sonrasında Prpyat Hastanesinde çekilen görüntüler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.