Chernobyl dizisine Rusya’dan karşılık geliyor: Alternatif Chernobyl

Rusya, Chernobyl dizisinin dünya genelinde sağladığı başarıdan sonra Çernobil Nükleer Santral faciasını kendi açılarından aktaracak bir dizi için çalışmaya başladı.

HBO’nun 5 bölümlük mini dizisi Chernobyl, konu edildiği faciada Sovyetler Birliği’ndeki yozlaşmayı göz önüne sermişti. Rus NTV kanalı da Chernobyl dizisine alternatif, başrolünde iyi KGB ajanları ile santrale sabotaj düzenlemeye çalışan CIA ajanları arasındaki mücadelenin ön plana çıktığı Rus Chernobyl dizisi için hazırlıklarını tamamladığı ifade ediliyor.

Dizi icin 350 bin dolar kaynak aktarıldığını belirten The Moscow Times gazetesi, HBO’nun dizisinin Rusya’nın imajını zedelediğini dikkat çekiyor. Buna rağmen Rusya ve eski Sovyet Cumhuriyetlerinde Chernobyl dizisinin bir hayli izleyici kitlesine sahip olduğuna da değiniyor.

Chernobyl’in Rus alternatifi olacak dizinin yapımcısı Alexei Muradov, Çernobil patlamasının “yetkililerin hatalarından” değil de yabancı istihbarat elemanlarının bir takım aktiviteleri sonucu olduğunu söyleyen bazı iddiaların olduğunu ifade ederek, kendilerinin de bu iddiaları konu edinecekelerini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.