Chernobyl dizisi sonrası akıllardaki soru: Bölgede yaşayan insan var mı?

Çernobil felaketinin 33. yılında HBO yapımı Chernobyl dizisi, büyük beğeni topluyor. Şu ana kadar yayınlanan bölümleriyle geniş izleyici kitlesine ulasan dizi, yakın tarihe yeni bir perspektif sunuyor.

HBO’nun 5 bölüm sürecek mini dizisi, yayınlandığı günden beri pek çok listeye girmeyi başardı. Ayrıca, Chernobyl’in ekran başarısı, faciaya ve sonrasına olan ilginin de artmasına neden oldu.

24 Nisan 1986 tarihinde meydana gelen nükleer patlama, Avrupa genelinde çok sayıda can kaybına neden olmuştu. Peki, etkisi bu kadar buyuk olan patlama sonrasında bölgede yaşayan insan var mı?

ÇERNOBİL NÜKLEER PATLAMASI VE ETKİSİ

24 Nisan 1986’da meydana gelen patlama, uzun süre birçok karanlık noktaya sahip oldu. Patlamadaki insan faktörü de sürekli gündemde tutuldu.

SSCB’ye bağlı Ukrayna’nın Pripyat kentinde bulunan Çernobil nükleer santrali, güvenlik testi esnasında patladı. Santralinde çekirdeğinin patlaması, çevreye Hiroşima’ya atılan nükleer bombanın yağdığında 20 kat fazla radyasyon yaydı. Bu, bazı insanların hemen, bazılarının da zaman içerisinde acı çekerek can vermesinde neden oldu.

Patlamanın etkisi o kadar büyüktü ki, Avrupa’nın büyük bölümü etkilendi. Hatta, patlamayı dünyadan saklamak isteyen SSCB, İsveç’in radyasyon tespit etmesiyle açıklama yapmasını zorunlu hale getirmişti.

Çernobil nükleer santrali sadece Batı Avrupa’yı degil, Türkiye’yi de etkiledi. Karadeniz bölgesinin Çernobil’e olan yakınlığı “çay tüketme” endiselerine neden olmuştu.

BÖLGEDE KİMSE YAŞIYOR MU?

Uzun bir zaman dilimi boyunca terk edilen patlama bölgesi, son yıllarda eski sakinlerini geri dönmesiyle hayat bulmaya başladı.

Yakın tarihte meydana gelen facia, dünya genelinde ziyaretçiler de çekiyor. Patlama alanına adım atan ziyaretçiler, terk edilmiş evleri görüntülemekten geri kalmıyorlar.

Nükleer santralden ders alınmışcasına, patlama alanına güneş enerjisi santrali inşa edilerek çok sayıda evin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.