Chernobyl 5. bölüm ne zaman? Nasıl izlerim?

Jared Harris ve Stellan Skarsgard’ın başrollerini paylaştığı Chernobyl büyük beğeni topladı. Güçlü kadrosuyla dikkat çeken Çernobil dizisi, final bölümüyle karşımıza çıkacak. Peki, Chernobyl 5. bölüm ne zaman? ve nasıl izlerim?

HBO ve Sky Atlantic ortak yapımı Chernobyl için finalle günler kaldı. Dizi, güçlü kadrosuyla IMDB’de Breaking Bad ve Game of Thrones dizilerini geride bırakma başarısı da gösterdi. The Terror dizisinden akıllarda yer edinen Jared Harris, yine hayranlık uyandıran bir performans sergiliyor.

SSCB’deki Çernobil nükleer santralinin patlamasının ve sonrasının işlendiği Chernobyl, pek çok izleyici de hem devlet mekanizmasının şeffaf olması hem de nükleer enerji konularında bilinç sahibi olmaya itmiş olabilir. Çünkü, insnaalrin kurtarmak pahasına radyasyona maruz kalmış insanların dökülen derileri ile politik kariyerini kurtarmak isteyen yetkililerin yalanları uyarıcı etki yapmış olmalı.

Bu kaliteli yabancı dizinin finalini izlemek isteyenlere de yardımcı olalım. Chernobyl 5. bölüm ne zaman yayınlanacak? Dizinin finali olacak beşinci bölüm, 4 Haziran’da yayınlanacak.

Peki, yabancı dizi Chernobyl nasıl izlerim? HBO yapımı dizinin Türkiye yayın hakları Digitürk tarafından satın alındı. Chernobyl’i 5 nolu BEIN Drama Series kanalında izleyebilirsiniz.

ÇERNOBİL PATLAMASI SONRASINDA NE OLDU?

Chernobyl dizisi yakın geçmişe ilgi uyandırmış olmasi nedeniyle de oldukça değerli bir film. Sonrasında ne oldu? sorusunun aranıyor olması bile gelecek adına büyük kazanç.

26 Nisan 1986’daki patlama Avrupa geneline yayılan radyasyon dalgasına neden oldu. Patlamadan sonra yaklaşık olarak 5 bin kişinin kanser vb. nedenlerden hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Ancak bu rakamların sadece tahmin olduğunun altını çizmeliyiz. Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkedeki tarım ürünleri basta olmak üzere radyasyon etkisi nedeniyle çocuklarda doğum anormallikleri ve kanser oranlarında artış yaşandı. Bir dönem Karadeniz’de kanser vakalarının artması bu patlamaya bağlanmıştı.

Peki, Çernobil ve çevresindeki şehirlerde ne oldu? Patlamaya çok yakın yerleşim alanları terk edildi. Çoğu yerlesim yeri uzun bir sure hayalet şehir olarak anıldı. Ancak 1990’lı yılların sonlarına doğru bazı sakineleri eski evlerine döndüler. Patlamanın olduğu bölge su anda bile turistlerin ilgisini çeken bir destinasyon. Hayalet şehirler, aniden terk edilmiş evler oldukça ilgi çekiyor.

Binlerce insanin hayatını doğrudan etkileyen Çernobil nukleer santralinin yakınını elektrik üretmek için güneş enerjisi santrali kurulmuş durumda.

ÇERNOBİL PATLAMASININ TÜRKİYE’DE YANSIMALARI

Çernobil nükleer santralindeki patlama Türkiye’de özelikle sağlık kuruluşları tarafından büyük endişeye neden oldu. Dönemin iktidar partisi Anap, halkın radyasyon korkusunu yenmek icin bugün bile anılan eylemlerde bulunmuştu. Karadeniz’de çayda radyasyon olduğuna yönelik iddialar, tarım bakanının canlı yayında çay içmesi ile cevaplandırılmıştı. Bazı iktidar üyeleri ise radyasyon iddiasında bulunanların “şerefsiz” olduğunu dek getirmişti.

Görüldüğü üzere Çernobil kaynaklı radyasyon tehlikesi önlemler alınarak değil, bize bir şey olmaz denilerek engellenmeye çalışılmış.

ÇERNOBİL VE AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

Türkiye, SSCB’nin veliahti olan Rusya tarafından inşası devam eden Akkuyu ile nükleer enerji santrali kavuşmak istiyor. Santral için seçilen yer ve ülke, çok sayıda elestirinin dile getirilmesine neden oldu. Öncelikle Akkuyu’nun deprem bölgesinde olduğu ifade edilerek riskler hatırlatılmaya çalışıldı. Ancak deprem ve inşaat sürecinde yaşanan aksaklıklara yönelik tepkiler gözardı edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.