Chernobyl 4 bölüm yayınlandı mı? Çernobil dizisi final

İnsanoğlunun neden olduğu en buyuk facialardan birini konu alan Chernobyl 4 bölüm yayınlandı mı? HBO’nun ilgi çekici dizisi gerilim dolu sahneleriyle izleyicisini ekrana kilitliyor.

Ilk 3 bölümüyle beklentilerin bir hayli üstünde beğeni toplayan dizi, finaline son iki bölüm kala daha da can alıcı bir şekil alıyor.

Şu ana kadar Çernobil ile ilgili yapılan en kapsamlı dizi olan Chernobyl yeni bölümleriyle, Türkiye’de de geniş bir kitleye ulaşmayı başardı.

HBO’nun 5 bölümden oluşan Mini dizisi Chernobyl’in 4. bölümü 28 Mayıs Salı günü yayınlanacak.

CHERNOBYL (ÇERNOBİL) NEREDEN İZLENİR

Türkiye’de henüz resmî yayıncısı olmayan diziyi, eğer HBO üyesi değilseniz yasal yollardan izleme imkanınız bulunmuyor.

ÇERNOBİL FACİASI

Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna’nın Pripyat kentine 14 kilometre uzaklıktaki Çernobil kentinden bulunan nükleer santral 26 Nisan 1986’da güvenlik testi esnasında patladı.

Ilk anda 31 kişinin hayatını kaybettiği patlama, daha sonra milyonlarca insani etkileyen 20. yüzyılın en büyük insan yapımı afetlerinden biri olarak dünya tarihine geçti.

Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğine göre bugüne kadar gerçekleşen en büyük nükleer sızıntısına neden olan Çernobil faciası, sızıntı, en yüksek sınıflandırma ölçeği olan 7 olan ölçülmüştür.

Patlama etkisiyle hayatını kaybeden 31 görevlinin yani patlamaya müdahale eden 138 kişi yüksek radyasyona maruz kalma şüphesiyle hastaneye kaldırılmış, çoğunluğu itfaiye görevlisi olan 38 kişi birkaç gün içinde hayatını kaybetmiştir.

Avrupa’yı ve Türkiye’nin özellikle Karadeniz bölgesini etkileyen nükleer serpintinin dolaylı yolardan binlerce kişinin ölümüne neden olduğu düşünülüyor. Uzun zamandır tartışma konusu olarak devam eden kesin ölü sayısı hala belirlenememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.