Chernobyl dizisi yeni bölümü ne zaman? Chernobyl dizisinin konusu ne?

İlk bölümünün yayınlanmasından sonra Türkiye’de çok sayıda hayran edinen Chernoby (Çernobil) dizisi 3. bölümü ne zaman? Diziyi ilk defa izleyecek olanlar da dizinin konusu ne?diye soruyorlar. İşte, HBO’nun yeni gerilim yüklü yakın tarih konulu dizisinin 3. bölümünün ne zaman olduğu, konusu ve daha fazlası yazımızda.

Game of Thrones, Breaking Bad gibi yoğun hayran kitlesine sahip dizilerin yapımcı ve yayıncı kanalı olan HBO’da yayınlanan Chernobyl dizisi, ilk bölümüyle büyük beğeni toplayarak gelecek bölümler için beklenti oluşmasını sağlamıştı.

Türkiye’de henüz resmi bir yayıncı platform tarafından hakları satın alınmayan dizi, internet üzerinden izlenebiliyor.

ÇERNOBİL FACİASI

Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna’nın Pripyat kentine 14 kilometre uzaklıktaki Çernobil kentinden bulunan nükleer santral 26 Nisan 1986’da güvenlik testi esnasında patladı.

Ilk anda 31 kişinin hayatını kaybettiği patlama, daha sonra milyonlarca insani etkileyen 20. yüzyılın en büyük insan yapımı afetlerinden biri olarak dünya tarihine geçti.

Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğine göre bugüne kadar gerçekleşen en büyük nükleer sızıntısına neden olan Çernobil faciası, sızıntı, en yüksek sınıflandırma ölçeği olan 7 olan ölçülmüştür.

Patlama etkisiyle hayatını kaybeden 31 görevlinin yani patlamaya müdahale eden 138 kişi yüksek radyasyona maruz kalma şüphesiyle hastaneye kaldırılmış, çoğunluğu itfaiye görevlisi olan 38 kişi birkaç gün içinde hayatını kaybetmiştir.

Avrupa’yı ve Türkiye’nin özellikle Karadeniz bölgesini etkileyen nükleer serpintinin dolaylı yolardan binlerce kişinin ölümüne neden olduğu düşünülüyor. Uzun zamandır tartışma konusu olarak devam eden kesin ölü sayısı hala belirlenememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.