KALP MASAJI / Fransa ve Almanya liderleri Avrupa Birliği için buluştu

Fransa ve Almanya’nın liderleri, Avrupa Birliği’nin ana ekseninin hâlâ yerinde olduğunu ve birlik üyeleri arasında yükselen AB karşıtı milliyetçiliğe karşı İkinci Dünya Savaşı sonrası normalleşme adımlarının atıldığı 1963 anlaşmasına bağlılıklarını göstermek amacıyla biraraya geldi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa uyumu için sembol niteliğindeki Elysee anlaşmasını genişletmek için sınır kenti Aachen’de biraraya geldi.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada Merkel, “Avrupa’nın birliğine yeni bir itki vermek istiyoruz” dedi.

Merkel Aachen belediye binasında mevkidaşını beklerken, dışarıda toplanan kalabalık ellerinde Avrupa Birliği’ni simgeleyen mavi ve sarı balonlarla destek verirken. Başka bir grup ise giydikleri sarı yeleklerle Macron’u protesto etti.

İki ülke basınında konuşulan detaylara göre, anlaşma ile Almanya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olmasının önünün açıldığı yorumları yapılıyor.

Almanya uzun yıllardır yakın müttefikleri ABD, Fransa ve Britanya’nın mensubu olduğu Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olmak için çaba sarf ediyor.

Anlaşma, Almanya ve Fransa‘nın AB ve NATO savunma ittifakına olan bağlılığını göstermesinin yanında Avrupa Birliği’nin 28 üyesi arasında baş gösteren milliyetçi politikalara da meydan okuma olarak değerlendiriliyor.

ABD’de Donald Trump, AB üyeleri arasında İtalya, Polonya ve Macaristan’ın öncülük ettiği Avrupa karşıtı hükümetlerine yeni katılımları engellemeye de kararlılar.

Anlaşmaya eleştiriler de geliyor. Aşırı sağcı AfD parlamento lideri Alexander Gauland yaptığı açıklamada ” Macron ulkesinde düzeni sağlayamıyor. Fransa’daki gösteriler hâlen devam ediyor ve bitecek gibi de değil. Dolayısıyla, kendi ülkesinde sükunet sağlayamayan bir liderin bize Almanya’nın geleceği için vizyon sağlayacağını beklemek uygunsuz.”

“AB şu anda derinden bölünmüş durumda. Özel bir Alman-Fransız ortaklığı bizi diğer Avrupalıların gözünde daha da yabancılaştıracak.” dedi.

Orijinali 1963 yılında Konrad Adenauer ve Charles de Gaulle tarafından imzalanan Elysse anlaşması bugünkü Avrupa Birliği’nin öncüsü kabul ediliyor.

Kaynak: Reuters

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.