Burkina Faso’da altın madeni işleten Türk şirketine saldırı

Burkina Faso’da altın madeni işleten Türk şirketi MNG’ye yerel halk tarafından saldırı düzenlendiği ifade ediliyor.

France 24’un haberine göre, Türk şirketine ait maden bölgesinde altın arayan bir kaçakçının güvenlik personeli tarafından vurularak öldürülmesi sonrasında yaşanan olaylarda şirkete ait çok sayıda araç ve baraka ateşe verildi. Bazı ofisler de yağmalandı.

Burkina Faso’nun üneydoğusundaki Youga maden yatağını işleten Türk şirkete yönelik saldırıya yüzlerce bölge sakininin ellerinde kazma ve küreklerle katıldığı belirtiliyor.

“TÜRK VE BURKINA FASO’LU İŞÇİLER ARASINDA GERİLİM VARDI”

France 24’e adlarının açıklanmaması koşuluyla konuşan köylü ve maden çalışanları, kaçakçının öldürülmesinin Türk işçiler ile bölge halkı arasındaki mevcut olan gerilimi ateşlediğini söylediler.

Burkina Faso’lu madencilere göre Türk şirketi, 500’den fazla yerel çalışanın işine son vererek yerlerine Türkiye’den deneyimsiz işçileri getirdi. Bu durum, hem işsiz kalanlar hem de çalışan yerel halkta hoşnutsuzluğu neden oldu.

SALDIRGANLARIN HEDEFİ TÜRK İŞÇİLERDİ”

Saldırı esnasında çok sayıda iş makinesinin ateşe verildiğinin ve ofislerin yağmalandığını tekrarlayan yerel çalışanlar, saldırganların esas hedefinin Türk işçiler olduğunu kaydettiler.

Saldırı esnasında Türk işçilerin ormanlık alana kaçarak kendilerini korumaya çalıştıkları, güvenlik güçlerinin olay yerine ulaşmasından sonra başkent Ougadougou’ya tahliye edildikleri belirtiliyor.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Türk şirketi olayla ilgili yaptığı açıklamada, olayların güvenlik eksikliğinden kaynaklandığı ve bölgede kontrol sağlanana kadar faaliyetlerini durdurdukları duyurdu. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.