Budist Arakan Ordusu Myanmar polisine saldırdı: 7 ölü

Budist etnik Rakhine militanları Cuma günü sabaha karşı Bangladeş sınırında bulunan 4 polis karakoluna eş zamanlı saldırı düzenledi. Saldırıda 7 polis hayatını kaybetti, 14 polis de “savaş esiri”olarak alındı.

Rakhine eyaleti için daha fazla otonomi isteyen Arakan ordusu ile Myanmar ordusu arasında yaşanan çatışmalar Aralık ayında şiddetlendi.

Rakhine, Myanmar ordusunun 2017 yılında binlerce Müslümanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı baskıları nedeniyle gündemdeydi.

Birleşmiş Milletler’e göre Arakan ordusuyla yaşanan son çatışmalar sonrası bölgeden 2,500’den fazla kişi evlerini terk etti.

Arakan ordusu sözcüsü Khine Thu Kha Reuters’e yaptığı açıklamada ‘4 polis karakoluna saldırı gerçekleştirdiklerini ve daha sonra düşmana ait yedi cesedin ele geçirildiğini’ söyledi.

Ayrıca 12 güvenlik görevlisinin de sağ ele geçirildiğini kaydetti.

Söz konusu saldırı, Myanmar ordusunun Arakanlı militanlara ve karşı düzenlediği ve sivillerin de hedef alındığı operasyon sonrası gerçekleşti.

Myanmar ordu sözcüsü Zaw Min Tun yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin saldırıya anında karşılık verdiğini ve güvenliğin sağlanması için operasyonların devam edeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.