Brexit: İspanya’dan Cebelitarık ısrarı

Brexit süreciyle Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere, toprak bütünlüğü konusunda zor günler geçirmeye aday.

İspanya ile Cebelitarık’ın statüsü ve sahipliği konusunda zaman zaman alevlenen sorunlar yaşayan ada ülkesi, AB’den ayrılmasıyla birlikte önemli destek noktalarından da birini kaybetti.

Geçtiğimiz günlerde AB’den ayrilma sürecini başarıyla tamamlayan İngiltere, önümüzdeki günlerde AB ile yapılacak ekonomi müzakerelerinde zor anlar yaşayacak.

AB üyesi sıfatıyla İspanya ile yaşanan Cebelitarık sorununu “kayıp” yaşamadan idare eden İngiltere, Birlik’ten ayrılmasıyla 28 ülke ile karşı karşıya kalabilir. Nitekim, Avrupa basınına göre AB yetkilileri, İngiltere ile gerçekleştirilecek Ticaret/Ekonomi müzakerelerinde İspanya’nın taleplerini de masaya getirecekler.

İspanya, olası bir anlaşmada Cebelitarık’ın yer almaması gerektiğini savunuyor. Bu durum, İngiltere’nin tartışmalı toprak parçası üzerindeki egemenliğinin 28 üyeli Birlik tarafından sarsılmasına neden olacak.

AB, İngiltere’ye Cebelitarık olmadan bir ticaret anlaşması ya da anlaşma olmadan ada ülkesinin bir krize sürüklenmesi seçeneklerini sunacağı konuşuluyor.

Bugüne kadar Cebelitarık üzerindeki haklarından taviz vermeyen pozisyonda yer alan İngiltere, Brexit destekçileri tarafından kutlamalara neden olan ayrılıkla “egemenlik ve ekonomi” arasında seçenek yapmak zorunda kalabilir.

Cebelitarık, 1713 yılındaki Uttrect antlaşmasıyla İngiltere egemenliğine girmisti. Ancak İspanya, uzun süredir bu egemenliğe karşı durduğunu dile getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.