BÖLGESEL MÜCADELE / Hindistan ordusu, Hint okyanusundaki varlığını arttırıyor 

Hindistan ordusu, Hint okyanusundaki askeri varlığını Andaman adasına yaptığı yeni Deniz Üssü INS Kohassa ile güçlendiriyor.

Uzun zamandır beklenen askerî üs, Hindistan’ın bölgedeki etkinliği için hayati önem taşıyor.

Kohassa, Andaman-Nicobar takımadalarına inşa edilen dördüncü üs  olma özelliğini taşımakta. Andaman-Nicobar takımadaları Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizini birbirine bağlayan Malaka boğazına hakim konumu nedeniyle stratejik öneme sahipler.

Adalar, yer yıl Çin’in yakıt ve ticaret mallarının önemli bir kısmının da bulunduğu 3 trilyon dolar değerinde yük taşıyan 100,000 ticari geminin kullandığı Hint okyanusu deniz yolunun da ortasında bulunuyor.

2001 yılında kullanıma açılan Deniz Hava Istasyonu Shibpur, kısa menzili gözlem uçuşları için kullanılan Dornier-228’lere ev sahipliği yapmaktaydı.

Basına yansıyan planlara göre üssün halihazırda 1000 metre uzunluğundaki pistinin daha uzun menzil ve havada kalış süresine sahip P-8I gözlem uçakları için artırılması hedefleniyor.

Ayrıca, takımadalarda turizm faaliyetlerinin artırılması için Kohassa üssünün pistini de geniş gövdeli ticari uçakların iniş-kalkış yapabilmesi için 3 bin metreye çıkarılması hedefleniyor.

Yeni üs ve olası planların Hindistan’a Çin’in deniz faaliyetlerini yakından takip etme olanağı vereceği belirtiliyor.

Hindistan donanmasına ait savaş gemisi

Çin Etkisi

Güney Çin Denizine kıyıdaş ülkelerle kıta sahanlığı konusunda ciddi anlaşmazlıklar yaşayan Çin, gerekirse askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceğini kaydediyor.

Geçtiğimiz yıl  borçlarını ödeyemen Sri Lanka, borçlarına karşılık Çin Halk Cumhuriyeti’ne Hambantote limanını 99 yıllığına kiraladı.

Uluslararası basında Çin’in dış politika aracı olarak değerlendirilen “borçlandırma” politikasına karşı Hindistan, bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda uzun zamandır Çin etkisindeki Maldivler’e 1.4 milyar dolarlık kredi taahüdünde bulundu.

Ulusal çıkarlarını gözeten çok sayıda ülke, Çin‘in yayılmacılığına karşı eski anlaşmazlıklarını da bir süreliğine görmezden geliyor.

Ä°lgili resim

1965 Pakistan-Hindistan savaşında Hindistan’a karşı açıktan cephe alan ve Pakistan’a donanma gücü kullanarak destek önerisine bulunan Endonezya, son yıllarda Hindistan ile donanma kuvvetlerinin katıldığı çok sayıda askeri tatbikat gerçekleştirdi.

Başta Çin olmak üzere bölge ülkelerinin yoğun olarak silahlandırdığı Güney Çin Denizinde tüm bölgeye yapılacak savaş ihtimalinden korkuluyor.

Kaynak: SCMP, Business-Standard

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.