”Bizler Mau Mau’yuz” Kenyalılar işkence hikayelerini anlatıyor – 1

Kenya Özgürlük savaşı esnasında İngiliz askerleri tarafından tutuklanan, dövülen ve işkenceye maruz kalan Kenyalılar hikayelerini anlatıyor.

http://www.aljazeera.com/mritems/imagecache/mbdxxlarge/mritems/Images/2016/4/28/65241127204945bf9d3e9bbfd9e170a3_18.jpg

Aralık 1952. Naomi Nziula Kimweli, eşi Kimweli Mbithuka Kilatya ve 3 çocuğu ile otobüs ile Kenya’nın merkezinde katıldıkları Noel kutlamalarından köydeki evlerine geri dönüyorlar. Hayat güzel: Kimweli Fen İşleri Müdürlüğünde çalışıyor ve eşi Naomi beş aylık hamile ve dördüncü çocuğunu kuçağınına alacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Ama aniden askerler otobüsü durduruyor ve herkesi zorla dışarı çıkartıyor.Kenya o zamanlarda Birleşik Krallık kolonisi ve askerlerin komutanı da bir Britanyalı. Naomi ve Kimveli, askeri birliğin komutanını ”Luvai” olarak adlandırıyorlar. Luvai, Kamba dilinde ”Gaddar kişi” anlamına geliyor.

Askerler, erkekleri kadınlar ve çocuklardan ayırarak kamplara doğru sürüklemeye başladı.

”Kampa vardığımızda işkenceye maruz kalmış insanlar gördük ve bizden defalarca yemin etmemiz istendi” ama ben, yemin etmemi isteyenlere ”hayır” dedim. Noami, kederli bir ses tonuyla ”gözlerim bağlıydı ve çocuklarımın ağlama seslerini duyuyordum ‘anne, anne’ diye bağırışları kulağımda defalarca çınlandı. Çocuklarımı bir daha göremedim”  dedi.

Naomi şu anda 87 yaşında, üstünde çiçekli bir elbise var ve başında da renkli bir eşarp, ama çileli hikayesi anlattığın da onun gözlerinin içinden hüzün ve yüzüne de kızgınlık  işliyor. Naomi ”Vajinama şişe soktuklarında baygın düştüm” diye ekliyor .

Naomi, eskiden sıklıkla bugünkü adı Kenyatta Ulusal Hastanesi olan, Nairobi’deki King George Hastanesinde uyanıyordu. Naomi, düşük yapmasının sebebinin uğradığı işkenceler olduğunu da o hastanede öğrenmiş.

Bu süre zarfında, Naomi’nin bugün 91 yaşında olan kocası Kimveli’de yaşadıklarının eziyetini hâlâ yaşıyor. ”bizi kampa götürdüklerinde bizden ‘bize defalarca yemin etmeniz gerekiyor, çünkü sizi Mau Mau’nuz’,” dediler, diyor.

Kimveli, kampa alındıklarında uğradığı işkenceyi de anlattı ”beni yere fırlattılar ve ayakkabıları ile ezmeleri için askerlerine emir verdi” dedi. Kimveli, yaşadığı bu acıların vücudunda kalıcı hasara yol açtığını da ekliyor.

Kimveli, üzerinde eski püskü elbiseler olan, uzun boylu ve zayıf bir adam’dan bahsederken kaşlarını çatıyor ve devam ediyor: ” sonra beni sırt üstü yatırdılar ve pense kullanarak testislerimi aldılar, çok yoğun bir acı hissettim”

 

Al Jazeera’den alınan bu yazı dizisinin devamı gelecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.