BİRLİK/ İsveç’te popülist tehdidi, Sosyal Demokrat Lofven’i Başbakan seçtirdi

İsveç parlamentosu hiçbir partinin zafer ilan edemediği seçimden dört ay sonra Başbakanlık görevini Sosyal Demokrat lider Stefan Lofven’e verdi.

Geçen haftaya kadar kilitlenmiş olan Başbakanlık seçimine çözüm amacıyla erken seçimin konuşulduğu İsveç parlamentosunda, göçmen karşıtı popülist İsveç Demokratlarının olası güç kazanmasına karşı merkez sağ ve merkez sol partiler Stefan Lovfen’in Başbakanlık görevini üstlenmesini konusunda anlaşmaya vardılar.

Parlamento’daki oylamayı kazandıktan sonra konuşan Lofven, “Her zamankinden daha fazla hükümetler, demokrasi karşıtı gündemleri olan partilere muhtaç oluyor. Ama İsveç’te biz; eşitlik, demokrasi için ayağa kalktık. İsveç farklı bir yol seçti” dedi.

Popülist İsveç Demokratları, Eylül ayındaki seçimde göçmenlerin varlığına ve çete bağlantılı şiddet olaylarına yönelik endişelerden dolayı oy oranın yüzde 17.5 yükselmişti.

Eylül ayındaki seçimden sonra İsveç parlamentosunda koltuk dağılımı
Eylül ayındaki seçimden sonra İsveç parlamentosunda koltuk dağılımı

İsveç’in işleyen bir hükümete sahip olması, popülist İsveç Demokratlarının politika üzerinde etki sahibi olmasını engelleyecek.

Merkez sağ ve sol partiler Lofven’in başkan seçilmesi için yürütülen görüşmelerde “şart” olarak sunulan birtakım konularda anlaşmaya vardı.

Kendisi de eski bir sendika lideri olan Lofven, vergi indirimi, iş ve emlak piyasasını yeniden düzenleme gibi konularda ittifak üyelerine söz verdi.

Sağa kayma olarak görülen anlaşma maddelerinin, Lofven’in partisi Sosyal Demokratların geleneksel seçmen kitlesiyle yabancılaşmasına neden olacağı değerlendiriliyor.

İki kutuplu ittifakın desteği ile kurulan yeni hükümetin bu nedenle kısa ömürlü olmasında endişe ediliyor.

Lofven Başbakan seçildiği parlamento oylamasında 115 destek, 153 karşı, 73 de çekimser oy kullanıldı.

İsveç yasalarına göre Başbakan adayının görevi üstlenebilmesi için parlamento çoğunluğunun kendisine karşı oy kullanmaması yeterli.

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.