Birleşik Arap Emirlikleri ile İran arasında gerginlik: İki petrol tankerine saldırı

Birleşik Arap Emirlikleri, Fujarat limanı yakınlarında ik petrol tankerine “sabotaj” düzenlendiğini açıkladı. Enerji Bakanı Khalid al-Falih, yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan’a ait tankerlerin hedef alındığını ve ciddi zarara uğradıklarını ifade etti.

Sabotaj eyleminden farklı ülkede ait dört geminin daha hasara uğradığını belirten BAE, saldırıda ölü ya da yaralı olmadığını açıkladı.

Tankerlerin Suudi Arabistan’dan yüklenen ham petrolu Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki müşterilerine ulaştırmak için Fujarat limanına yaklaştıkları esnada saldırıya uğradığı kaydediliyor. Birleşik Arap Emirlikleri, saldırının münhasır ekonomik bölgelerinin içindeyken düzenlendiğini iddia ediyor.

Saldırı sonrası dikkatlerin çevrildiği İran, Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama ile “endişe verici ve korkunç” saldırının araştırılması için komisyon kurulması çağrısında bulundu.

Küresel ölçekte tüketilen petrol ve dogalgazın yüzde 50’sinin taşındığı Basra Körfezinde yaşanan son gelişme endişelere neden oldu.

ABD, İran’ın Körfez’deki uluslararası tanker ve gemi trafiğine yönelik “açık” tehdidine karşı bölgeye savaş gemileri sevk etmişti.

İran ile ABD,Suudi Arabistan ve BAE arasındaki halihazırda yüksek olan gerilimin iyice tırmanmasından endişe duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.