Birleşik Arap Emirlikleri için çalışan hackerlar, BBC ve Al Jazeera çalışanlarının bilgilerini ele geçirdi

Reuters’ın geçtiği habere göre eski BAE, NSA çalışanlarını BBC ve Al Jazeera gibi kurumlarda çalışanlar dahil çok sayıda kişinin özel bilgilerini ele geçirmek için görevlendirdi.

Operation Raven olarak adlandırılan siber saldırı operasyonu çerçevesinde en az dokuz eski NSA çalışanın görev aldığını aktaran Reuters, özellikle Arap Baharı sonrası söz konusu saldırıların arttığını da bildirdi.

Karma adi verilen bir uygulama ile Iphone telefonlardaki mesaj, resim, video ve kişi listesi dahil çok sayıda bilgiyi ele geçiren hackerların, daha sonra söz konusu bilgileri BAE istihbarat birimlerine teslim ettikleri kaydediliyor.

Raven operasyonunda yer alanların hedef isimlerin bütün bilgilerini görme yetkisinin de olmadığını belirten Reuters, Karma sisteminin konuşma trafiğini takip edemediğini ve Iphone’un son güncellemeleri ile Karma’nın neredeyse işlevsiz hale geldiği aktarılıyor.

Hacklenmek istenen kişinin telefon numarası ya da mail adresinin Karma sistemine girilmesi ile bilgilerin ele geçirilebildiğini dile getiren uzmanlar, söz konusu sistemin muaddilerine görehedef kişinin dosya indirmesini gerektirmedigi için oldukça sofistike olduklarını belirtiyorlar.

Operation Raven için ilk girişimlerin 2009 yılında eski NSA çalışanları tarafından başlatıldığını belirtilen haberde, 2011 sonrası faaliyetlerin daha da arttığının altını çiziyorlar.

ABD istihbarat kuruluşu NSA’nın eski çalışanlarının BAE için çalışmasının büyük risk teşkil ettiğini kaydeden bazı ABD’li isimler ise NSA çalışanlarının kurumdan ayrıldıktan sonra da denetlenmeleri ve bu tur faaliyetlerde bulunmamalari gerektiğini dile getiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.