Binlerce Suriyeli Türkiye sınırına yürüdü

Suriye’nin Idlib vilayetinde Rusya destekli Suriye ordusu ve İranlı milislerin bombardımanından kaçan binlerce kişi Türkiye sınırına yığıldı.

Atme mülteci kampının da yer aldığı Atme köyü mevkiinden Türkiye tarafına geçmek isteyen kalabalık grup, yardım görevlilerinin kullandığı sınır kapısını tekmeledi. Bazı kişilerin Türkiye’ye girmeyi başardığı bildiriliyor.

Cuma namazı sonrasında Suriye ordusunun Idlib ve Hama’nin kuzeyinde 500 binden fazl kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldı saldırı ve bombardımanını protesto etmek için toplanan Suriyeliler, Türkiye sınırına yürüdüler.

Türkiye’den saldırıların sonlandırılması için inisiyatif almasını isteyen kalabalık, Rusya’ya baskı yapılmasını talep ettiler. Recep Tayyip Erdoğan ile Putin arasındaki sıcak ilişki hem eleştiri hem de umut olarak değerlendiriliyor.

HTŞ MÜDAHALE ETTİ

Türkiye sınırına yığılan kalabalık, cihatçı HTŞ örgütü mensupları tarafından kontrol altına alınmaya çalışıldı.

Kalabalığa müdahale eden silahlı HTŞ mensupları, bazı kişilere karşı fiziksel şiddete başvurdu. Müdahaleye rağmen dağılmayan grup, sloganlar atarak saldırıların sonlanması için cagrida bulunmaya devam ettiler.

MÜLTECİ KAMPINA GAZ BOMBASI

Atme mülteci kampına Türkiye tarafından gaz bombası atıldığı belirtiliyor. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, kamptan duman yükseldiği görülüyor.

Binlerce mültecinin sığınağı olan Atme kampı, son saldırılar sonrasında tamamen dolmuş durumda. Türkiye tarafına geçişlere izin verilmediği bir ortamda evsiz kalan pek çok kişi sığınacak bir yer bulmakta zorlanıyor.

TÜRKİYE BASKI ALTINDA

Idlib ve Hama’nin kuzeyinde çok sayıda gözlem noktaları kurarak Suriye ordusunun saldırılarını engellemek isteyen Türkiye, Rusya ve İran destekli Suriye ordusunun ciddi ilerlemesine karşı Putin ile görüşmek dışında pek bir şey yapmadı.

Bu durum, Suriye ordusunun TSK gözlem noktasının bulunduğu Han Şeyhun kasabasını ele geçirmesi ve gözlem noktasını kuşatması sonrasında da pek bir değişiklik yaşanmadı.

Rusya ve İran ile hem Astana hem de Soçi’de görüşmeler gerçekleştiren Türkiye, iki görüşmede de saldırıların durdurulacağına dair anlaşmayla ayrılmasına rağmen anlaşmayı uygulamakta zorluk çekiyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.