Binali Yıldırım’ın 10 GB internet vaadi ile ne yapılabilir? Wikipedia, Booking, Uber?

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, genç seçmenlere hedefleyen “10 GB Internet” vaadinde bulundu. Peki, pek çok önemli sitenin yasak olduğu Türkiye’de 10 GB internet ile neler yapılabilir.

Yıldırım, dün Ekrem İmamoğlu ile katıldığı canlı yayında, kanka diye hitap ettiği gençlere 10 GB internet ile 10 saat video izlenebileceğini ya da binlerce e-posta gonderilebileceğini söyledi. Ancak, gençler, Yıldırım’ın saatlerinden pek etkilenmiş görünmüyorlar. En azından olumlu yönden.

Sosyal medyada uzun süre boyunca Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık yapan Yıldırım’a Türkiye’de yasaklı siteleri hatırlatan kullanıcılardan @serdarnalcakar “10 GB internet ile tam 67 saat Wikipedia’ya girebilir, 800 Über aracı çağırabilir, 1200 Booking rezervasyonu yapabilirsiniz” diyerek tepki gösterdiler.

Bilindiği gibi Türkiye’de Wikipedia, Booking, Uber dahil olmak üzere pek çok popüler uygulama/internet sitesine erişim yasaklanmış durumda. Dünyanın internet üzerinde en fazla sansür uygulayan ülkelerinden olan Türkiye, sık sık yeni yasaklar ile vatandaşlarını zor durumda bırakıyor.

Kısacası, Yıldırım’ın 10 GB internet vaadi ile VPN olmadan Wikipedia kullanamazsınız; Türkiye’de yasaklandığı için Booking.com üzerinden uygun fiyata otel kiralayamazsınız; sık sık müşterilerine dolandırdıkları ve şiddet uyguladıklarını dair haberler çıkan taksilere alternatif Uber’den taksi çağıramazsınız.

Söz konusu tepkiler de gösteriyor ki, Binali Yıldırım’ın 10 GB internet vaadi gençler arasında pek de kabul görmedi. Türkiye’de üst düzey makamlarda bulunan Yıldırım, erişim engellemeleri denilince akla gelen ilk isimlerden birisi olmaya da devam edeceğe benziyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.