Binali Yıldırım’dan kafa karıştıran akbil ve su indirimi açıklaması

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım,  seçim çalışmaları çerçevesinde yaptığı açıklamada akbil ve su fiyatlarında indirime gidileceğini duyurdu. Yıldırım’ın indirim açıklaması, Erdogan’la birkaç ay önceki açıklamaları ile çeliştiği için kafa karışıklığına neden oldu.

YSK’nın tartışmalı bir şekilde İstanbul seçimlerini yenileme kararı sonrasında AKP’nin adayı Yıldırım, Ekrem İmamoglu’nun 16 günlük başkanlığı döneminde hayata geçirdiği öğrenci akbili ve su fiyatlarındaki icraatları, sosyal medya hesabından seçim vaadi olarak duyurdu.

Yıldırım, ”Su tüketiminde aylık ortalama yüzde 40 indirim yapılacak. Öğrenci Akbil’i aylık 85 liradan 40 liraya düşürülecek” açıklaması yapı.

İmamoglu’nun “akbil ve su” kullanımında indirim kararına Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kimin cebinden, neyi bedava yapıyorsun?” diyerek tepki göstermişti. Yıldırım’ın seçim vaadi ile Erdoğan açıklamaları arasındaki farklılık, AKP medyasında sıkıntıya neden oldu. Nisan ayında Ekrem İmamoglu’nun indirim kararını “savurganlık” olarak değerlendiren AKP medyası, Yıldırım’ın son açıklamalarını “müjde” başlıkları ile duyurdular.

31 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan İmamoglu, belediyede Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan”ın yönetici olduğu cok sayıda dernek ver kuruma yapılan 800 milyon lira büyüklüğündeki yardımların durdurulacağını ve vatandaşlara hizmet icin kullanılacağını duyurmuştu. İmamoglu, kendisine yönetilen “akbil ve su indirimi için kaynağı nereden bulacaksın” sorularına söz konusu dernek ve kurumlara yapılan yardımları işaret ederek, kaynaklarının olduğunu söylemişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.