Binali Yıldırım’ın Ekrem İmamoğlu karşısındaki canlı yayın performansı beğenilmedi: Önce Erdoğan, sonra Ordu Valiliği açıklama yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile canlı yayında karşılaşan Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın performansı beğenilmedi. İmamoğlu karşısında savunmada kalan Yıldırım, 23 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala AKP kanadında ümitsizliğe neden oldu.

Yıldırım’ın sönük performansı, uzun zamandır İstanbul seçimiyle ilgili konuşmayan Erdoğan’ın tekrar sahneye çıkmasına neden oldu. Erdoğan, yaklaşık bir ay önce bıraktığı yerden devam ederek, İmamoğlu’nu adını anamdan hedef aldı. İmamoğlu’nun Ordu ziyareti esnasında VIP kullanmasına izin verilmemesi üzerine çıkan tartışmada Ordu Valisine hakaret ettiğini ifade eden Erdoğan, “Erdoğan: “Benim milletimden, başta Ordu Valimiz olmak üzere özür dilemedikçe böyle bir adaylığa bırakın layık olmak, böyle bir makama gelemez.” diyerek gözdağı verme yolunu seçti.

31 Mart öncesinde “beka” söylemi ile kutuplaştırma siyaseti izleyen Cumhur İttifakı, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere pek çok ilde büyük kayıplar yaşadı. YSK’nın hala tartışılan ve hukuksuz olduğu belirtilen İstanbul seçimini yenileme kararı sonrasında yeni bir strateji izleyen AKP başta olmak üzere Cumhur İttifakı, beka söylemini ve kutuplaştırma siyasetini bazı isimler dışında terk etti. Yeni strateji ile Erdoğan, aktif olarak katıldığı seçim çalışmalarından geri çekilmişti.

Ancak, dün İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki canlı yayın, Erdoğan’ın tekrar İstanbul seçim sürecine mudahil olmasına neden oldu. Yıldırım’ın oldukça etkisiz kaldığı program, İmamoğlu için ezici olmasa da bir zafer kazandığı seklinde degerlendiriliyordu. Bu durum, Erdoğan’ın öne çıkmasının en büyük nedeni olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Ordu’daki VIP krizini tekrar gündeme getiren Erdoğan, İmamoğlu’nu isim vermeden tehdit etti. Erdoğan’ın açıklamasından kısa bir süre sonra da İmamoğlu’nun “Vali bana tuzak kurmuştur” suçlamasına hedef olan Ordu Valiliği’nden de bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şunlar ifade edildi;

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Ekrem İmamoğlu ve beraberindekilerin, 05.06.2019 tarihinde Ordu’da gerçekleştirdikleri program sonrasında özel uçakla İstanbul’a dönüş yolculuğunda, yasal hakları olmadığı halde Ordu-Giresun Havalimanı VIP Salonu’nu kullanmak istemeleri üzerine yaşanan olaylara; Valiliğimizce yayınlanan 06.06.2019 tarih ve 60 sayılı, 08.06.2019 tarih ve 61 sayılı Basın Duyuruları ile açıklık getirilmiş ve yaşanan süreç tüm detayları ile birlikte kamuoyu ile paylaşılmıştır.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Ekrem İmamoğlu ve beraberindekilerin, Ordu-Giresun Havalimanı VIP Salonuna zorla girme ve salonu işgal etme neticesi yaşanan olaylarla ilgili son günlerde çeşitli basın-yayın organlarında ve dün akşam İsmail Küçükkaya moderatörlüğünde gerçekleştirilen “2019 Seçim Özel” programında; CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ‘Ordu Valisinin kendilerine tuzak kurduğu’ şeklinde açıklamaları olmuştur.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun kendisine, ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Sayın Seyit Torun’a, CHP Ordu Milletvekili Sayın Mustafa Adıgüzel’e ve CHP İl Başkanı Sayın Yusuf Furtun’a; Rical Listesinde bulunmadıklarından dolayı uçak yolculuğu için VIP salonunu kullanamayacakları, o gün görevli olan İl Emniyet Müdür Yardımcıları G.B., Şube Müdürü H.A., Havalimanı Şube Müdür Vekili S.A. ve havalimanı güvenlik amirleri tarafından büyük bir nezaket ve üslup içerisinde, heyet havalimanına gelmeden önce ve geldiği esnada defaten ifade edilmiştir.

Bu durum, o gün Havalimanında görevli bulunan güvenlik amirleri ve görevlileri tarafından düzenlenen ve imza altına alınan tutanakla da sabittir.Devlet nezaketi ve terbiyesi içerisinde yapılan tüm bu ikaz ve uyarılara aldırış etmeyen ve havalimanının VIP salonuna gelerek, burada görevli bulunan polis memurlarına ve özel güvenlik görevlilerine mukavemet etmek ve onları itmek suretiyle VIP salonu içerisine zorla giren ve salonu işgal ederek, fiili durum yaratan Sayın Ekrem İmamoğlu ve beraberindekilerin, yakışıksız tavır, davranış, eylem ve hakaret içeren söylemleri, ulusal kanallarımızda yayınlanmak suretiyle tüm Türkiye kamuoyunun önüne net bir şekilde koyulmuştur.

Durum böyle olduğu halde, gerçeği saptırmak, yapılan çirkin davranış ve söylemlere kılıf uydurmak, olayı örtbas etmek ve hedef saptırmak maksadıyla Sayın Ekrem İMAMOĞLU tarafından dile getirilen ‘Ordu Valisi bize tuzak kurdu’ ifadesi, gerçeği yansıtmamakta olup, Devletin ve Valisinin hiçbir vatandaşına tuzak kuramayacağını, kadim devlet geleneğimizde vatandaşa tuzak kurma gibi bir davranış veya eylem söz konusu olamayacağını, Devletin bu tür davranışlara tevessül etmesine de ihtiyacı olamayacağı hususu;

Kamuoyunun bilgisine ve takdirlerine saygıyla sunulur”. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.