Bayraktar İHA’larda sorun yaşanıyor iddiası

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın sahibi olduğu Baykar grubunun ürettiği insansız hava araçlarının (İHA) TSK operasyonlarını etkileyen ciddi sorunlar yaşandığı iddia ediliyor.

Fethullah Gülen’e yakınlığıyla ve Türkiye karşıtı yayınlarıyla bilinen firari Abdullah Bozkurt’un yönettiği Nordic Monitor’un elde ettiği “Gizli” belgeleri yayımladı. Söz konusu belgelerde Bayraktar İHA’ların çok sayıda sorun çıkarttığı ifade ediliyor.

15 Temmuz 2016 tarihli belgede 2 Ordu Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığına gönderdiği mesajla Bakar grubunun ürettiği İHA’ların sıklıkla problemler yaşadığı ve bu durumun terörizmle mücadeleyi aksattığını bildiriyor. Mesajda, yer veri terminalinin sıklıkla arızalandığı ve tamir edildikten kısa süre sorunun nüksettiği ifade ediliyor.

26 Haziran 2016’da Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde PKK’ye yönelik operasyon esnasında gözetleme faaliyeti yürüten Bayraktar İHA’nın arızalandığı ve tamirat için görevlendirilen teknik ekibin de sorunu çözemediği kaydediliyor.

Söz konusu belgeler Malatya Garnizon Komutanı A. A. imzası taşıyor.

Uyarı: Haberde gecen hiçbir bilgi doğrulanmamış, iddia olarak verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.