Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun Metastaz kitabına D&R’da sansür

Araştırmacı gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun devlete çeşitli görevlerde yer alan tarikatlar ve FETÖ’yü konu edinen Metastaz kitabı, DR tarafından adı konulmamış bir sansüre uğruyor.

Doğan Holding bünyesinden yer alan kitap, CD ve perakende mağaza zinciri D&R, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Turkuvaz grubuna satılmıştı. Satış sonrasında bazı isimlerin kitaplarına yönelik sansür iddiaları başına yansımıştı. Son sansür iddiası ise FETÖ ve Tarikatları inceleyen kitapları Metastaz ile Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu oldu.

15 Temmuz 2016’da Türkiye Cumhuriyeti’nde iktidari darbe ile ele geçirmeye çalışan FETÖ mensuplarının devlet içerisine yerleşmelerine AKP’nin desteğini, darbe sonrasında da FETÖ ile sıkı bağı bulunanların yine AKP’li üst düzey yöneticiler ve yargı kademelerindeki usulsüzlük sayesinde nasıl yargıdan kurtulduklarına değinen Metastaz, FFETÖ’nün boşluğunu doldurması için devlet kademelerinde yapılanmaya başlanan başta Menzil olmak üzere tarikatlara da değiniyor.

Söz konusu iddiaların özellikle sosyal medyada dile getirilmesinden sonra İstanbul’da bulunan D&R mağazalarından birine giderek iddiaları yerinde inceleyen Mugayir muhabirleri, hem çalışanların söyledikleri hem de kitap raflarındaki incelemeler sonrasında iddiaların doğru olduğu sonucuna vardılar.

Mağazadan Metastaz kitabını almak isteyen muhabirimiz, verilere göre çok satan olmasına rağmen kitabı raflarda bulamadı. Mağaza görevlisinden yardım isteyen muhabirimiz, görevliye sansür iddialarını sordu. Görevli, “El değiştirdikten sonra biraz sıkıntılı” diyerek iddiaların doğru olduğunu ifade etti. Talep olması halinde kitabın depodan getirildiğini de dile getirdi.

Önemli Not: Görevli, Metastaz kitabını muhabirimize raftan bularak verdi. Muhabirimize şanslı olduğunu da belirtti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.