Ay’ın “karanlık yüzü” aydınlatılıyor

Ay yüzeyini inceleyen bir grup bilim insanı, şu ana kadar yapılmış en kapsamlı araştırma sayesinde ay’ın karanlık yüzünü kaplayan sırrı çözmeye çok yakın olduklarını açıkladılar.

Ocak ayı içerisinden ay’ın karanlık tarafının en üç noktasına Chang’e-4 adlı uzay aracını indirmeyi başaran Çin, sir perdesinin aralanmasını sağlayabilir.

Bir testler yapan Chang’e-4’in ay’ın oluşum evreleri hakkından önemli bilgiler sağlaması bekleniyor. Elde edilecek bilgilerle halihazırda oluşum ile ilgili tartışılan teorilere de açıklık getirmiş olacak.

MAGMA OKYANUSU

Ay’ın, güneş sisteminin diğer parçaları gibi oluşumu esnasında tamamen ya da kısmen erimiş kaya parçalarından oluştuğuna inanılıyor.

Ay yüzeyi soğumaya başlayınca ağır minerallerin magma okyanusunun dibine battığı, hafif minerallerin ise yüzeyde kaldığı düşünülüyor.

Ay’ın Güney kutbundaki Aitken havzasında bulunan güneş sisteminde bilinen en büyük kraterlerden olan Von Karmen kraterinde incelemeler yapan bilim insanları, kraterde teorilerine doğrulayan sonuçlar elde ettiler.

Bilim insanları, ay yüzeyinde nadir bulunan olivin ve düşük kalsiyumlu piroksen tespit ettiklerini açıkladılar.

Tespitlere ilgili yorum yapan bilim insanları, söz konusu materyallerin “magma okyanusu” teorisini desteklediğini ve magma okyanusu hipotezinin ay’ın ilk oluşum evreleri için kullanılabilir olduğunu gösterdiğini söylediler.

AY’IN KARANLIK YÜZÜ

Aydınlık yüzünün aksine çok saydı dağlık ve engebeye sahip karanlık yüz, uzay araçlarının iniş yapmasını engelleyen önemli bir faktör olduğu belirtiliyor.

ABD, Rusya ve Çin önceki yıllarda ay’ın aydınlık yüzüne araştırma araçları göndermesini rağmen kabuktan örnek almayı başaramamışlardı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.