Avustralya polisi, Brenton Terent’in bağlantılarını araştırıyor

Avustralya polisi, Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik saldırıları gerçekleştirin terorist Brenton Tarant ile bağlantılı adreslere baskın düzenliyor.

Avustralya basınında çıkan haberlere göre söz konusu adreslerde arama yapan polis, saldırıyla bağlantılı olabilecek deliller arıyor.

Son dönemde Islamofobi basta olmak üzere yabancı karşılığının yükseldiği ülkelerden olan Avustralya’da çok sayıda yabancı karşıtı gösteri gerçekleştirildi.

Müslümanların Avustralya’ya ”Şeriat” hükümlerini getirmek istediklerini iddia eden bazı göstericiler, Müslüman göçmenlerin ülkeye alınmamasını talep etmişlerdi.

Söz konusu gösterilerin organizasyonu için sosyal medyayı kullanan aşırı sağcı gruplar, özellikle aşırı sağcı “espri” anlayışının Egemen olduğu 4chan ve 8chan gibi bloglarda gerçek kimliklerini gizleyerek birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar.

Son olarak 50 kişiyi katleden Brenton Tarant da saldırıyı gerçekleştirmeden önce canlı yayın yapacağı Facebook adresini ve terör eylemi manifestosunun yer aldığı linkleri 8chan üzerinden paylaşmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.