Avrupa Parlamentosu seçimleri sonuçlandı: Merkez Sol ve Sağ seçimin kaybedeni

Avrupa Parlamentosu seçimleri için 28 ülkede milyonlarca seçmen oy kullanmak icin sandık başına gitti. Katılımın yüzde 51 olduğu seçimde merkez partiler büyük kayıp yaşadılar.

751 sandalye için yarışan adaylar, beklentilerden farklı sonuçların çıkmasına neden oldular. Avrupa Parlamentosunda çoğunluk olan merkez sağ ve sol partiler, ilk defa ciddi sayıda koltuk kaybederek çoğunluklarını yitirdiler. Merkez sağ EPP ve merkez sol S&D sahip oldukları vekilleri yarısından fazlasını kaybettiler.

Merkez partilerin kaybettiği seçimde kazanan Yeşiller oldu. Başta Almanya ve Fransa olmak uzere Yeşiller, merkez partilerin kaybettiği seçmenlerin çoğunu çekmeyi başardılar. 2014 yılındaki seçimlere göre şu ana kadar 18 sandalye daha fazla kazanmış görünüyorlar.

Ulusalcı sağcı partiler ise Avrupa genelinde farklı eğilimlerin yansıdığı seçim süreci geçiriyorlar. Fransa’da Yeşiller onceki seçimlere göre en fazla yeni oy toplamış olsa da zaferi, Marine le Pen’in National Rally partisi kazanmış görünüyor. Yüzde 23.7 oy oranıyla Fransa’daki seçimleri birinci bitirmesi bekleniyor. Avusturya’da seçimden bir hafta önce yolsuzluk skandalı ile sarsılan Freedom Party, beklentilerin aksine çok az kayıp yaşayarak yüzde 17.5 oy aldı. (Mugayir ve BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.