Asya, ABD’nin ekonomik korumacı politikasına karşı

16 Asya-Pasifik ülkesinde bakanlar, Pazar günü Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir günlük zirve için bir araye geldi. ABD’nin çekildiği Trans-Pasifik Ortaklık Serbest Ticaret anlaşmasına alternatif oluşturması hedeflenen Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Paktı’nın müzakere edildiği zirve, Japonya ve Singapur’un eş başkanlığında yapıldı.

Japonya, Çin ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği üyelerinin katılımıyla gerçekleştilen zirvede, ticaretin kısıtlanmasına yönelik risklerin azaltılması yönünde yıl sonuna kadar bir çözüm üretilmesi konusunda kararlı olunduğu açıklandı.

Ayrıca, ortak zirve sonrası yapılan ortak açıklamada ”Bakanlar, RCEP‘in (Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Paktı) hızlı ve başarılı şekilde sonuçlanmasının ne kadar önemli olduğunu teyit ettiler” denildi.

Ekonomi Bakanları, çözüme yönelik kararlılıklarının altını çizerken ” mevcut global ticaret, ‘sorumsuz ticari tutum ve davranışlar’ ciddi riskler taşımakla birlikte, çok uluslu ticaret sistemi üzerinde de zayıflatıcı etkide bulunmaktadır” diye eklediler.

Müzakereciler, zirvede ”gümrük vergisi indirimi, fikri haklar ve e-ticaret” gibi zorlu konu başlıklarında uzlaşmaya çalışıyorlar.

Zirve sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Japonya Ticaret Bakanı Hiroshige Seko, RCEP üyesi ülkelerin şu anda serbest ticaretle ilgili temel konularda yıl sonuna kadar anlaşma hedefine ulaşmak için çabaladığını belirtirken şunları da söyledi ”şimdi müzakereler için bir yol haritası üzerinden anlaşıldı.”

Singapur Ticaret ve Endüstri Bakanı Chan Chun Sing da yıl sonuna kadar ”sağlıklı” bir sonuca varmak istediklerini belirterek ” RCEP‘i başarılı bir şekilde sonuçlandırarak hala açık ve serbest ticarete inananlara etkili ve güçlü bir sinyal vermeyi umuyoruz” dedi.

Abe’den Erken Sonuç Açıklaması Önerisi

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Trump yönetimi altında korumacı ekonomik politikaların güçlenmesine karşılık zirvenin erken sonucu olarak, serbest ve kural tabanlı ticarette anlaşıldığının açıklanması önerisinde bulundu.

Ä°lgili resim
Shinzo Abe, RCEP açılış konuşmasını yaptı.

Shinzo Abe, ”dünyada korumacılığın artmasından endişe edenler olarak, Asya’da yer alanlar birleşmeli. Geleceğimiz,  serbet ve adil ticaret bayrağını dalgalandırmakta olduğunun bilincinde olmalıyız.” diyerek, şunları da ekledi ”bir olalım ve bölgemizde serbest, adil ve kural tabanlı ticareti sağlayalım.”

İki taraflı anlaşmaları tercih eden Trump, Trans-Pasifik Paktından ayrılmış ve paktın 11 üyesiyle birer birer görüşülmesini talep etmişti.

Ä°lgili resim
ABD Başkanı Donald Trump’ın TPP’den ayrılmasını ilişkin karikatür

Trump, ABD’nin ticaret açığını kapatmak hedefiyle çelik ve alüminyuma yüksek vergiler getirmiş, ayrıca otomobillere de yüksek vergilerin uygulanabileceği tehdidinde bulunmuştu. Ayrıca Çin mallarına yönelik kapsamı genişletilerek uygulanan yeni vergilerin, ticaret savaşına dönüşmesinden endişe edilyor.

ABD’nin çelik ve alüminyuma uyguladığı vergileri artırmasında etkilenen Japonya, Dünya Ticaret Örgütüne, ABD mallarına 50 milyar yen (450 milyon dolar) vergi artışıyla karşılık vereceğini bildirdi. Japon hükümeti, ABD Ticaret Bakanlığına, otomobillere yönelik bir vergi artışının, Japon firmalarıyla bağlantılı işlere sahip ABDli işçiler için kötü sonuçlarının olacağını ve birçoğunun işini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Trump’ın adımı, serbest ticaretle zenginleşen ve global ölçekte tedarik zincirleri oluşturan Asya ülkeleri arasında büyük yankıya sebep olmuştu.

2013 yılında başlatılan RCEP* inisiyatifi, hala gümrük vergileri, hizmet ticareti ve yatırım kurallarıyla ayrıca fikri ve sınai haklar konusuna çözüm getirmekle uğraşıyor. TPP* üyesi olmayan Çin’in RCEP‘te güçlü konumda olması Japonya açısından endişe teşkil ediyor.

RCEP üyesi ülkeler: Avustralya, Brunei, Kamboçya, Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Laos, Malezya, Myanmar, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, Güney Kore, Tayland, Vietnam

rcep ile ilgili görsel sonucu
RCEP ve TPP üyesi ülkeler. ABD, 2017 yılında TPP’den ayrıldı.

RCEP: Regional Comprehensive Economic Partnership – Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Paktı

TPP: Trans-Pacific Partnership – Trans-Pasifik Ortaklık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.