Aslı Aydıntaşbaş: S-400 teslimatı süresiz ertelendi

Türkiye’nin Rusya’dan aldığını duyurduğu ve Temmuz ayı içerisinde gerçekleşeceği iddia edilen S-400 Hava Savunma Sistemi(HSS) teslimatının süresiz bir şekilde ertelendiği iddia ediliyor.

ABD ile Türkiye arasında krize neden olan S-400 HSS’lerinin tedarik edilmesi, son günlerde yaşanan bir takım gelişmelerden sonra ertelendiği iddia ediliyor. Türkiye ve ABD ilişkileri konusunda deneyimli gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Temmuz ayında S400’ler gelmeyecek. Süresiz erteleme masada. Sonra söylemedi demeyin…” diye yazdı.

Paylaşımına gelen yorumlardan sonra “S400ün ertelenme ihtimaline karşı resmi makamlardan bir açıklama yok. En son, “O iş bitti”, “Parası ödendi”, “Temmuz’da geliyor” dendi. Ama şimdi bambaşka bir pazarlık olduğu anlaşılıyor. Lütfen birileri çıkıp kamuoyunu ne olup bittiğine dair bilgilendirme yapabilir mi?” diyen Aydıntaşbaş, Türkiye-ABD ve Rusya ekseninde yaşanan gelişmelere dikkat çekti.

Türkiye, Rusya’dan 2 S-400 HSS ve 144 füze almak konusunda anlaşmaya varmış, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bir şeyin sözleşmesini yapmışsak o iş bitmiştir” diyerek tedarik konusundaki kararlılığını dile getirmişti. Ancak Aslı Aydıntaşbaş’ın iddiası ve son günlerde Rusya’nın Türkiye destekli muhaliflere yönelik Suriye ordusunu başlattığı operasyona destek vermesi ve Türkiye’nin kontrolündeki çatışmasızlık bölgesine hava saldırıları gerçekleştirmesi, söz konusu iddiayı güçlendiriyor. Geçmişte de Türkiye ile Rusya arasında yaşanan anlaşmazlıklar, Suriye’de YPG’ye destek açıklamaları ya da Türkiye destekli muhaliflere yönelik saldırı olarak yansıyordu.

ABD’DEN YAPTIRIM TEHDİDİ

ABD, Türkiye’nin S-400 satın almasını NATO ve ulusal çıkarları için tehdit olduğunu One sürerek, Türkiye’ye sevk edilmesi gereken F-35 uçaklarını teslimatlarının yapılmayacağına duyurmuştu. ABD’ye göre, S-400 sistemi, 5. nesil F-35 savaş uçağının kritik bilgilerine erişebilir ve bu durum ABD ile NATO için güvenlik riski doğurabilir.

Türkiye, S-400 krizinden önce üretiminde de yer aldığı F-35 savaş uçaklarından 100 adet almak istediğini açıklamıştı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.