Araştırmacı gazeteci Barış Terkoğlu AKP içindeki Pelikan yapılanmasını anlattı

Araştırmacı gazeteci Barış Terkoğlu, KRT TV’de Serdar Akinan’ın konuğu oldu. Terkoğlu, AKP içerisindeki Pelikan yapılanmasına yönelik önemli değerlendirmelerde bulunarak, “Pelikan, AKP içindeki en kriminal yapı” dedi.

Metastaz kitabıyla dikkat çeken araştırmacı gazeteci Barış Terkoğlu, AKP’nin içindeki Pelikancılar olarak bilinen gruplaşmayı “kriminal bir yapı” olarak tanımlayarak sözlerine şöyle devam etti, “fiilen yapmış oldukları eylemler hiçbir savcı, hiçbir polis soruşturmaya cesaret edemiyor olsa da aslında Türkiye’de yakın dönemde görmüş olduğumuz bazı soruşturmalara çok benzer soruşturmaların yarın birgün açılabileceği bazı kriminal suçların olduğu bir krimalinal yapılanma var.”

Pelikan yapılanması olarak bilinen gruplaşmanın Ahmet Davutoğlu’nu Başbakanlık koltuğundan eden bildiri ile tanındığını hatırlatan Terkoğlu, Serhat Albayrak ve Berat Albayrak’ın söz konusu yapılanmanın arkasındaki isimlerden olduğunu söyledi. Terkoğlu, bir adım daha ileri giderek Berat Albayrak’ın, Pelikan yapılanmasının Bakanlık ayağını oluşturduğunu belirtti.

Pelikan yapılanmasının medya ayağına da değinen Terkoğlu, Sabah-ATV grubunun kullanıldığını belirtti. Ayrıca Sabah-ATV’nin şu anki sahiplerinin de yer aldığı sermaye gruplarının da ilişki içersinde olduğunu kaydetti.

AKP içinde Pelikan yapılanmasına karşı olanların yavaşça tavsiye edildiğini söyleyen Terkoğlu, AKP’li eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden Aydın Ünal’ın Pelikan’ın nasıl bir tehdit oluşturduğunu en erken farkeden isimlerden olduğunu, sonuç olarak da Ünal’ın Erdoğan ve AKP’den uzaklaştırdığını dile getirdi.

Erdoğan’a çok yakınındaki isimlerden Pelikan yapılanmasını dağıtmasına yönelik bizzat talepte bulunanların olduğunu da belirten Terkoğlu, yine yapılanmanın şu ana kadar önünün kesilemediğini ve hala devlet kademelerinde yayılmaya devam ettiğini iddia etti. Terkoğlu, son olarak Merkez Bankasının başına atanan son ismin de Berat Albayrak’ın üniversiteden tanıdığı biri olduğunu söyledi.

Pelikan yapılanmasının arkasında yer alan sermaye ve isimlerin belediyelerden nemalandığını, 31 Mart yerel secimlerindeki sonuçların Pelikancılar arasında rahatsızlığa neden olduğunu ifade ederek, Hilal Kaplan gibi Pelikan ile ilişkili isimlerin Istanbul seçimleriyle ilgili ortaya attığı doğru olmayan iddiaların 6-7 Eylül olaylarına benzer olaylara neden olabilecek ölçüde ağır olduğunu belirtti.

Terkoğlu, Pelikan yapılanması ve sermaye arasındaki ilişkiyle ilgili şunları söyledi, “Başta Pelikan yapılanması olmak üzere… sandığa tırnaklarıyla tutunan kesimler, İstanbul’dan uzun zamandır besleniyor… İstanbul’da inanarak, gerektiğinde sokağa çıkıp kan akıtmaktan bahsediyorlar ama arkada başka tablo dönüyor. Söyle kir tablo dönüyor. Sabah-ATV grubunun şu anki sahibi Kalyon inşaat ama.. aslında Sabah- ATV Çalık holdingindi 2013 yılının sonuna kadar Çalık’ndı… Ahmet Çalık ve başında Albayrak ailesinin olduğu Çalık Holdingin mesela Fethullahçılarla ilişkileri hala tartışılmadı… Ahmet Çalık, FETÖ en önemli imamlarından birinin kuzeni… Çalık, 2013 yılında hala ne olduğunu bilmediğimiz bir operasyonla FETÖ ile AKP arasındaki gerilimin açıktan başlamasından 2 ay önce bir anda Kalyon’a geçti. Şaşırtıcı, çünkü bakıyorsunuz Çalık Holdingin CEO’da Serhat Albayrak’tı, bu tarafa geçince de onlar oldular. Yani sanki birisi dediki ben sana bu gazeteyi de veriyorum. Bunların yöneticilerini de veriyorum. Şimdi Sermayeye bakınca, Kalyon Holding İstanbul sermayeli değil… Bir bakiyorsunuz 2013 ağustos ayında, gazeteyi almaya gitmeden birkaç ay önce İstanbul Ticaret Odasına kayıt yaptırıyorlar. Yani sanki birisi su medya işine girelim, bir gazete alalım dememiş de, gazete ben kendimi kime satayım demiş… Türkiye’de medya işi karlı bir iş değil… Bakıyoruz gazete alanlar yanında bir de ihale almaya başlıyor. Kalyon inşaatın Sabah-ATV’yi almasıyla İstanbul’daki rantla nasıl bir ilişki kurduğuna ilişkin bir şey hazırladım. Şimdi bakın Mecidiyeköy metro hattı, Hasköy tünel inşaatı, Asya bölgesi içme suyu projesi, Başakşehir stadı, Ataköy su arıtma tesisi, Tavukcu Deresi ıslahı, Taksim yayalaştırma projesi, Terkos-İkitelli içme suyu,Beykoz Dereseki’deki yeşil alan…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.