Arap Ülkeleri, İsrail’i Türkiye’ye Karşı Uyardı

İsrail’in günlük gazetelerinden Haaretz; Suudi Arabistan, Filistin ve Ürdün yönetimlerinin, İsrail’i Türkiye’nin Doğu Kudüs’te artan etkisine karşı uyardığını iddia etti.

Gazete, üç ülke dışişleri yetkilisinin, İsrail’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kudüs meselesini sahiplenme çabasının bir parçası olarak ”Türkiye, Arap yerleşimi olan Doğu Kudüs’te etkisini genişletiyor” uyarısında bulunduğu yazdı.

İsrailli kaynak, hükümetlerinin Türkiye’nin Doğu Kudüs’teki çabalarının farkında olduğunu ve durumun takipçisi olduklarını belirtti.

Haaretz, Ürdünlü yetkililerin, özellikle 2016 yılında imzalanan ‘’normalleşme’’ anlaşmasından bu yana, İsrail’e uyarılara rağmen yavaş hareket etmesinden dolayı sinirli oldukları ve İsrail’i ‘’direksiyonda uyuyor’’ diyerek eleştirdiklerini aktardı.

Filistinli yetkililerin, Türkiye’nin komşu Arap ülkelerinde faaliyet gösteren İslami kuruluşlara maddi yardım yaparak ve AKP’ye yakın grupların Doğu Kudüs’e düzenlediği gezi turlarıyla etkisini genişletmesinden rahatsız oldukları kaydediliyor .

Gazeteye konuşan İsrail Savunma Bakanlığından bir yetkili, Türkiye fenomenin 2017 yılında yüzlerce Türk vatandaşının Kudüs’e yerleşmesiyle en yüksek noktasına ulaştığını belirterek, ”Mescid-i Aksa’da Cuma Namazı sonrası İsrail güçleriyle çatıştıklarını” ifade etti.

Adını vermek istemeyen bir polis kaynağı, ‘’Politik duruşlarını güçlendirmek için gayrimenkul satın almaya çalışıyorlar’’ dedi.

Ayrıca, ‘’Filistin Yönetimi, bir başka ülkenin Doğu Kudüs’te sorumluluk sahibi olduğunu iddia etmesi olasılığından endişe duyuyor’’ diye ekledi.

Ürdün’ün endileşerinin, Türkiye’nin geniş etki alanı ile Haşimi Krallığının (Ürdün) İslam dünyasının üçüncü kutsal mekânı olan Kudüs’teki koruyucu ülke statüsünü sarsmasından kaynaklandığı söyleniyor.

Suudi Arabistan yönetiminin ise, Recep Tayyip Erdoğan’ın Kudüs’e yönelik arzusunun, onu, Arap ve İslam dünyasında İsrail ve Trump’a karşı koyan ‘’tek lider’’ imajını kuvvetlendirme olasılığından endişe duyduğu belirtiliyor.

Kaynak: Al Jazeera English

Çeviri: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.