Apple CEO’su Tim Cook Çin hükümet yetkilileri ile görüşmek üzere Çin’e gidecek

Apple CEO’su Tim Cook Mayıs ayının sonlarına doğru Çin Hükümetinin üst düzey yetkilileri ile görüşmek üzere Çin Halk Cumhuriyetine bir seyahat planlıyor.Kaynaklar, Tim Cook’un seyahati esnasında Apple firmasının Çin pazarından karşılaştığı sıkıntıları gidermek için çabalayacağını belirtiliyor.

Tim Cook, Çin Halk Cumhuriyetine CEO olduğu günden bu yana sıklıkla seyahat ediyor ama planlanan son ziyareti oldukça kritik bir zamanlamaya sahip.

Ucuz akıllı telefonlar ve Çin Hükümetinin, Iphone’un online satışına getirdiği engellemeler karşısında Çin pazarından sıkıntılı bir konuma düşen ABD’li teknoloji devi, ABD’den sonraki ikinci büyük pazarında birkaç haftadır sıkıntılarla yüz yüze.

Apple’ın satış gelirlerinin son 13 yılın en düşük seviyesine inmesi de Apple ile ilgili ortaya çıkan kaygıları artırıyor.

Geçtiğimiz hafta, milyarder aktivist yatırımcı Carl İcahn, Cnbc-e’de katıldığı programda sahibi olduğu Apple hisselerini sattığını açıkladı. Carl İcahn, Çin’deki ekonomik yavaşlamaya atıfta bulunarak, Çin Hükümetinin, Apple’ın satışlarının zorlaştırmak için her şeyi yapacağını belirtti.

Kaynaklar, Tim Cook’un Çin’e gerçekleştireceği seyahat esnasında üst düzey Hükümet ve Komünist Parti yetkilileri ile görüşeceğini. Ayrıca görüşülecek yetkililer arasında Propaganda’dan sorumlu yetkililerin de olacağını aktarıyor.

Yetkililer ziyaretin gerçekleşeceğini şimdilik onaylamıyor.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.