Ankara Barosu işkence raporunu yayımladı: Gözaltındaki Dışişleri personeline işkence yapılmış

Ankara Barosu, ilk olarak HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından dile getirilen “Dişileri personeline işkence” yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili detaylı rapor yayımladı. Baro, işkenceye uğradığı ifade edilen gözaltindaki kişilerle yapılan görüşmeler neticesinde “işkence” bulgularına rastlanıldığını belirtti.

20 Mayıs’ta gözaltına alınan Dışişleri personelinin anlatımlarına göre; Ankara Mali Suçlar Soruşturma Bürosunun alt katında yer alan karanlık bir odada kimliği belirsiz kişiler tarafından işkence yapıldığı ifade ediliyor.

İşkenceyi gerçekleştiren kişilerin kendilerini “biz bu is için geldik. Profesyoneliz” diyerek tanıttığı. Mağdurların kafalarına cop vurularak başlayan işkencenin, elbiselerin zorla çıkartılması ve makata cop sokmaya yeltenmeleri ile devam ettiği kaydediliyor. İşkencenin uzun süre devam ettiği, işkencecilerin seslerini ne daha önce ne de daha sonra duymaları ve ayrıca işkencecilerin beyanları doğrultusunda dışardan geldikleri belirtiliyor.

İşkenceye uğradığı ifade edilen 5 kişiden sadece ikisiyle görüşülebildiği, diğerinin etkin pişmanlık yaşadı uyarınca serbest bırakıldığının söylendiği de raporda yer alıyor. Görüşülen mağdurların sağlık muayenesi yapılırken “Istanbul Protokolü” aykırı bir şekilde polisin de muayenehanede bulunduğu bu durumun işkencenin kayıt altına alınmasının engellediğinin de altı çiziliyor. Bir mağdur, surunmeden dolayı dizlerinden morluk düştüğünü doktora söylediğini, doktorun kontrolü sonrasında rapora “morluk” yazdığını, yanlarında bulunan kadin polisin bunun üzerine tedirgin olarak birileriyle yazıştığını, kendisinin muayenehaneden çıkarıldığını ve sağlık raporunun kendisine gosterilmedigini söylediği kaydediliyor.

Ayrıca, mahkemeye çıkartılan gözaltındaki magdurlardan birinin hakime işkenceye uğradığını belirttiğini, buna karşılık hakimin”bir tek sen mi?” diyerek yanıt verdiğini, mahkemede bulunanlardan birinin daha işkenceye maruz kaldığını beyan etmesi üzerine hakimin bu sefer “bana degil doktora anlatın” dediği ifade ediliyor.

Ankara Barosu tarafindan gorevlendirilenlerin de işkenceye maruz kaldığı belirtilen 5 kişinin tutanaklarını okuduğu ve hiçbirinde işkenceye dair bir ifadenin bulunmadığına dikkat çekiliyor.

Sonuç bölümünde işkenceye dair bulguların sorgulaması ve bu esnada soznkonus gözaltılar esnasında ve sonrasında görev alan personelin uzaklaştırılması talep ediliyor. Ayrıca, işkenceye uğradıklarını ifade etmelerine ragmen, yasa gereği harekete geçmesi gereken hakimin belirlenerek hakkında işlem yayılmasının istendiği ifade edildi.

Ankara Barosunun söz konusu raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.ankarabarosu.org.tr/HaberDuyuru.aspx?BASIN_ACIKLAMASI&=3099

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.