Almanya ve Fransa’dan silah ihracatını kolaylaştıracak adım

Almanya, Fransa’yla halihazırda devam eden savunma projelerine devam etmek için ”silah” ihracatını kısıtlayan kuralları değiştirmeye çalışıyor.

Der Spiegel dergisinin elde ettiği ”Alman-Fransız endüstrilerinin savunma alanındaki işbirliği” başlıklı strateji belgesinde, iki ülkenin ortak savunma projelerinin ihracatı için ortak bir yaklaşım geliştirmesi gerektiği belirtiliyor. Ayrıca ” Taraflar, üçüncü bir ülkeye yapılacak transfer ya da ihracatı engellemeyecek” deniliyor.Der Spiegel, belgeyi geçtiğimiz günlerde Ocak ayında imzalanan Aachen dostluk anlaşmasının ”gizli” bir ilavesi olarak tanımladı.

germany france  defense projects ile ilgili görsel sonucu
Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Devlet Başkanı Emanuel Macron

Görünüştü zararsız görünen taahhüt, büyük bir politik kazaya neden olabilir. Binlerce insanın öldüğü, milyonlarcasının en temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı Yemen’e yönelik saldırıların öncü ülkesi Suudi Arabistan’ın en büyük silah tedarikçilerinden biri olan Fransa ile gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın hunharca katledilmesinden sonra söz konusu krallığa silah satışını durduran Almanya arasında sorunlar yaşanabilir.Almanya’nın Suudi Arabistan’a yönelik tutumunda herhangi bir değişiklik olmazken, geçtiğimiz Pazar günü Fransız Naval Group ile başkanlığını bir Alman’ın yaptığı Suudi Arabistan krallığına ait SAMI şirketi ortak fırkateyn ve denizaltı üretimi için imza töreni düzenlediler.

Almanya ve Fransa NATO ve AB’de yaşanan çalkantılardan sonra her gün giderek gelişen ortak savunma projelerine ağırlık veriyor. İki komşu ülke insanlı ve insansız savaş uçağı ile ortak tank üretiminin de olduğu üç büyük askeri projeyi geçtiğimiz yıl duyurmuşlardı.

Enes Kahrıman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.