Almanya 1915’i Soykırım olarak tanıdı

Alman parlamentosu Bundestag’a sunulan ve 1915’te yaşanan olayları soykırım olarak tanınmasını içeren yasa tasarısı Alman parlamentosunda oy çokluğuyla Soykırım olarak kabul edildi.

İktidardaki koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Yeşiller Partisi tarafından hazırlanan karar tasarısına Sol Parti de destek verdi. Oylamaya CDU milletvekillerinin önemli çoğunluğunun katılmadığı görüldü.

Federal Meclis Başkanı Norbert Lammer, oylama öncesinde yaptığı konuşmada  “Türk hükumeti 100 yıl önce yaşanan olaylardan sorumlu değil, ancak gelecekte ne olacağından sorumlu” şeklinde konuştu.

Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in katılmadığı oyurumda, karar tasarısı için yapılan oylamada CDU’den bir milletvekili hayır oyu kullanırken, bir diğer milletvekili de çekimser kaldı.

Karar tasarısının oylamasından önce söz alan milletvekilleri amaçlarının Türkiye’yi suçlamak olmadığını, Ermenistan ile olan sıkıntıların giderilmesine yardımcı olmak olduğunu belirttiler.

1915 olaylarına müdahale etmeyerek, dolaylı olarak Alman İmparatorluğunun da sorumlu olduğunu belirten Milletvekilleri, bugün Türkiye devletini suçlamadıklarını ve Türkiye’nin mültecilere yaptığı ev sahipliğinden dolayı da müteşekkir olduklarını da eklediler.

Karar tasarısının kabulünden sonra Ermeni göstericiler ”Tanınma için şimdi teşekkürler” yazılı pankart açtılar.

Türkiye’nin karar tasarısından sonra vereceği tepkinin boyutunun Mülteci antlaşmasını da etkileyip etkilemeyeceği de merak konusu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.