Alman ordusu saflarına yabancıları almayı tartışıyor

Yedi yıl önce zorunlu askerliği kaldıran Almanya, geçen günlerde yayımlanan bir belgeye göre, boş kalan ordu kadrolarını yabancılarla doldurmayı düşünüyor.

General Eberhard Zorn, tıp ve bilgi teknolojileri gibi spesifik alanlarda yetenekli yabancıların ordu içerisinde görevlendirilmesinin tartışıldığını belirtti.

Funke Media’ya verdiği röportajda Zorn, “yetenekli insan sıkıntısının olduğu bu dönemde alternatif yollar aramak zorundayız” dedi.

Zorn’un açıklamasında sonra Der Spiegel dergisi, gizli ibareli bir belge yayımladı. Belgede, Alman ordusuna Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşlarının alınmasına değerlendirildiği ve bunun da Zorn’un yaptığı açıklamadan çok daha kapsamlı bir plan olduğuna deginildi.

Belgeye göre farklı alanlarda görevlendirilmek üzere 18-40 yaş arası AB vatandaşlarının Bundeswehr’e alınması fikri üzerinde duruluyor. Ayrıca, belgede Almanya’da yaşayan 2 milyon civarında Polonyalı, Italyan ve Romanya vatandaşının oldukça iyi adaylar olduğu belirtiliyor.

Söz konusu belgeyle ilgili soru yöneltilen Savunma Bakanlığı yetkilileri belgenin doğruluğunu onaylayacak herhangi bir açıklama yapmaktan kaçırırken, Alman ordusunun bazı alanlarda sinirli sayıda kalifiye personel almayı düşündüğünü belirtti.

Almanya’nın askeri geleneği ve geçmişteki fetihci politikaları, orduyu yabancılara açmaya yönelik planları oldukça hassas konular haline getiriyor.

Soğuk Savaş sonrası kuculmeye giden Alman ordusu, 1990 yılındaki Batı Alman ordusu mevcudunun 1/3 oranına gerilmiş durumda.

2014 yılından beri Savunma Bakanlığı görevini sürdüren Ursula von der Leyen, görev süresi boyunca Bundeswehr‘i modernize ederek daha fazla kişinin orduya katılmasını sağlamaya çalışıyor.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen

Almanya ordusu halihazırda 180,000 personelle Avrupa’nın en büyük orduları arasında yer alıyor.

Haber: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.