Alkole yeni zam geliyor (4 Temmuz 2019)

Alkol ürünlerine yeni zam yapılacağı iddia ediliyor. Sosyal medyada dolaşan bir takım fiyat cetveline göre bazı alkollü içkilere 20 liradan fazla zam yapılacak.

Yarın itibarıyla (4 Temmuz 2019) yürürlüğe gireceği iddia edilen zam oranları, asgari maktu vergi tutarı biçiminde değerlendirildiğinde, Türkiye’de alkolden alınan vergi iktidar için önemli bir gelir kaynağı olarak daha da ön plana çıkacağa benziyor.

2010 yılından önce dünyada fiyat ortalamasına sahip olan alkollü içkiler, sonraki yıllarda daha önce pek şahit olunmayan bir şekilde ağır vergilerin hedefi oldu. Son olarak 1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren vergi, bazı ürünlere 22 liralık zam yapılmasına neden olmuştu.

1 litre alkollü içki üzerinden hesaplanan asgari maktu vergisine göre, bütün alkollü içkilere çeşitli oranlarda zam yapılacak. Buna göre asgari maktu vergisi 241 lira olan rakı, yarından itibaren 261 lira üzerinden satışa sunulacak. 58 lira olan köpüklü şaraplar 63, malttan üretilen biralar 1.76’dan 1.91’e yükseltildi.

Yarın (4 Temmuz) itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilen alkol ürünlerine yapılacak zam:

BİR YILDA YÜZDE 22.5 ZAM

Alkollü içkilere son bir yıl içerisinde yüzde 22.5 oranında zam yapıldığı hesaplanıyor.

2018 yılının Temmuz ayından bu yana alkollü içkilere getirilen zam miktarı, Türkiye’de içki tüketen vatandaşın nasıl bir zorlukla karşılaştığını gösterir nitelikte. 1 Temmuz 2018’de asgari maktu vergisi 213 lira olan rakı, yarın itibariyle 261 Türk lira verili olarak satılacak.

Aradaki 50 liraya yakın fark, sadece 1 yıllık süreçte uygulanan vergi rejiminin ağırlığını gözler önüne seriyor.

Temmuz 2018 ve 1 Ocak 2019 itibaroyoe uygulanan vergi oranları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.