Ali Babacan destekçileri: Yetiş ya Muhammed, Yetiş ya Ali

Türkiye ekonomisinin geleceği konusunda soru yöneltilen Ali Babacan, akici İngilizcesi ile öncelikle 2002-2008 yillari arasında yaşanan gelişmelere dikkat çektikten sonra geleceğe yönelik hedeflerini dile getiriyor.

2009 yılında Bloomberg kanalında yayınlanan Inside Look programına konuk olan dönemin Ekonomi Bakanı Babacan, yukarıda belirtilen şekilde kendisine sorular yönelten sunucuya tatmin edici cevaplar veriyor.

Söz konusu yayının üzerinden 10 yıl geçmiş, Babacan’ın böbürlenerek anlattığı Türkiye ekonomisindeki gelişme, dipsiz bir kuyuya dönüşmek üzere. Türkiye’nin hiçbir bakanı uzun zamandır Babacan kadar kendine güvenmiş bir şekilde yabancı başına açıklama yapamıyor artık. Hatta, konuşmuyorlar bile. Çünkü “utanç dolu” olaylardan başka anlatacakaları hikayeleri yok: Hukuksuz tutuklamalar, işkence, yolsuzluk ve ekonomide önlenemez düşüş.

Tabiî, yukarıda belirtilen utanç dolu olaylar, Türkiye’nin gittikçe kabaran sicilinin ilk sayfası niteliğinde ve her gecen gün kabarıyor.

3 Kasım 2002 yılındaki seçimlerde zaferle çıkan AKP’nin kurucuları arasinda yer alan Ali Babacan, AKP iktidarının bugün bile hala ayakta kalabilmiş olmasının en önemli figürlerinden biri olarak kabul ediliyor. AKP iktidarindaki ekonomide çatırdamalar ani çöküşe işaret veriyor olsa da Babacan’ın aktif görev suresi boyunca gerçekleştirdikleri, hala AKP’ye inanç duyulmasına neden oluyor. Tabiî, bu isimlerden sadece birisi Ali Babacan.

Ali Babacan, uzun zamandır medyada görünmüyor. Ancak, Türkiye’de yaşanan bir takım gelişmeler, Babacan’ın adının tekrar gündeme gelmesine neden oldu: “Babacan, AKP’nin kurucular listesinden istifa ederek yeni bir parti kuracak. ” Söz konusu iddiayı Turkiye siyasiletini uzun zamandır takip eden çok sayıda isim defalarca dile getirdiler ve 24 Haziran İstanbul seçiminin de yaşanacak olanı hızlandırdığı görüşündüler.

AKP kontrolüne geçmiş medya organlarında AKP’nin geleceğini ilişkin kötü haberler yapılmıyor. Dolayısıyla Babacan’a yönelik haberler de tek yönetime sahip medyada yer bulması imkansıza yakın. Tartışma programlarında, “patavatsız” bazı isimler dışında Babacan’ın arı anılmıyor bile. Ancak, okunmadığı bilindiginden midir? Bilinmez, ayni grupların bünyesinde bulunan gazetelerde, köse yazarları Babacan ve ekibinin hamlelerin ilişkin yazılar kaleme alıyorlar.

Her neyse… Konu, zaten Babacan’ın ana akım medyada konuşulması değil, sosyal medyada konuşulması ve hatta sahiplenilmesi.

Twitter’da @teambabacan isimli hesap, Ali Babacan’ın yükselişi için kendilerini adamış görünüyorlar. İnternetin “meme” kültürüyle harmanlanmış içerikleriyle (ki henüz çok az) adlarını duyurmayı ve 3 binden fazla takipciye ulaşmış durumdalar. Özellikle Ali Babacan’a adanmış videoları ile oldukça ilgi çektiler. İçerisinde Hilal Kaplan, Ibrahim Karagül, Turgay Güler, Fatih Tezcan ve bir pelikanın (Evet, balık yutan bir pelikan. Oldukça da iştahlı görünüyor) olduğu videoda Babacan, “Yetiş ya Muhammed, Yetiş ya Ali” yakarışlarıyla çağrılıyor.

Babacan’ın adının anıldığı bir videoda; dolar ve euro kurundan, aslında Botsvana pulası ve Zambiya kwaçası dahil neredeyse bütün para birimlerine karşı değer kaybetmiş Türk lirasına da deginilmemesi beklenemez. Babacan, “DOLAR 6.49, EURO 7.42 HER ŞEY SANİYELER İÇİNDE OLDU ” haber spotunun ekrana yansımasından sonra İbrahim Tatlises’in yanık sesiyle “Yetiş ya Ali” çağrılarının hedefi haline getiriliyor.

Bir siyasetçi için oldukça değerli kabul edilebilecek işi gerçekleştiren, “Babacan sevdaliları”, aslında Türkiye’deki kötü yönetime alternatif arayışlarının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Ali Babacan yeni bir parti kurar mı ya da başarılı olur mu bilinmez. Ancak, Team Babacan hesabının başarı elde ettiği söylenebilir.

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.