Alabama kürtajı yasaklıyor

ABD’nin Alabama eyaleti, kürtajı kısıtlı durumlar dışında yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti.

Alabama eyalet senatosuna sunulan HB 314 sayılı yasa, 6 red oyuna karşı 26 ile kabul edildi. Yasa tasarısına evet oyu verenlerin tamamını “beyaz” Cumhuriyetçiler oluşturuyor.

Yeni yasa tasarısına göre kürtaj, sınırlı sayıdaki muafiyetler dışında yasaklanacak ve yasağı ihlal edenler hapis ve para cezalarına çarptırılacak.

Eğer bir kadının hayatı risk altındaysa, doğmamış çocuk öldürücü anomaliye ya da dış gebelik oluşmuşsa kürtaj gerçekleştirilebilir.

DOKTORLAR TECAVÜZCÜERDEN DAHA FAZLA CEZA ALABİLİR

Yasada belirtilen haller dışında gebeliği sonlandıran doktorlar 10 yıldan 99 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekler. Bu ceza tutarı, bir tecavüz sanığının karşılaşıbileceği cezadan daha fazla ve çok sayıda kişi de yasa tasarısının bu yönüne dikkat çekerek, reddedilmesini talep ediyor.

Senatoda kabul edilen yasa tasarısı, Alabama valisi Kay Ivey’in onayına sunuldu. Ivey’in onaylaması halinde Alabama, ABD’de kürtaja karşı en sert yasalara sahip eyalet olacak.

EĞİTİMDE SONUNCU

Alabama senatosunda Cumhuriyetçilerin desteğiyle kabul edilen kürtaj yasası, eyaletin çocukları nasıl bir gelecek hazırladığı sorularına neden oldu.

Halihazırda ABD eyaletlerinde arasında eğitim kalitesi sıralamasında sonuncu sırada yer alana Alabama, çocukların sağlıklı yetişmesi ve iyi bir geleceğe sahip olmaları için yeterli görünmüyor.

Alabama, 1960 yılından bu yan Cumhuriyetçi Başkan adaylarının birinci çıktığı eyalet olarak “Cumhuriyetçilerin kalesi” olarak kabul ediliyor. 2016 yılındaki Başkanlık seçimlerinde Trump’a yüzde 62 oy çıkmıştı. Kurtaj yasasının sunulduğu vali Kay Ivey de Cumhuriyetçi aday olarak katıldığı seçimleri kazanmıştı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.