AKP’li troller ile Pelikancılar saldırıya geçti: Ekrem İmamoğlu’nun gösterdiği Sayıştay raporu gerçek değil

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın katılımıyla yapılan canlı yayının tartışmaları devam ediyor. İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğündeki yayında, İmamoğlu, Sayıştay’ın İstanbul raporunu göstererek israf iddialarını delillendirdi.

İmamoğlu’nun söz konusu raporu canlı yayında rakibi Binali Yıldırım’a göstermesi, sosyal medyada farklı tartışmalara neden oluyor. AKP’li troller ve Pelikan yapılanması içerisinde yer alan bazı isimler, İmamoğlu’nun gösterdiği Sayıştay raporunun gerçeği yansıtmadığını hatta raporun olmadığını iddia ediyorlar.

Pelikancı olduğu bilinen Hilal Kaplan, Twitter hesabından “Hatta “yalan çıktı” değil, yalan olduğunu bile bile söyledi. Çünkü Sayıştay’ın yalanlamasının tarihi 23 Mayıs 2019” dedi. Ancak, Sayıştay’ın İstanbul Büyükşehir Belediye raporu Google’da sorgulandığında, İmamoğlu’nun canlı yayinda gösterdiği rapora kolaylıkla erişilebiliyor.

Troller hesaplar ise “Ekrem İmamoğlu ‘Sayıştay Raporundan okuyorum’ dedi o da yalan çıktı. Sayıştay yapmış olduğu açıklamada 2018 yılına ait denetimlerin tamamlanmadığını ve raporların henüz yazılmadığını açıklandı” diyerek, İmamoğlu’nun “israf” açıklamalarını değersizleştirme çabasına destek veriyorlar. Yine, trollerin iddia ettiği gibi Ekrem İmamoğlu 2018 yılının değil, Ekim 2018’de yayımlanan IBB’nin 2017 Sayıştay denetleme raporunu iddialarına dayanak noktası yapmıştı.

2017 yılına ait Sayıştay raporları, başta AKP’li belediyeler olmak üzere çok sayıda il ve ilçe belediyesinde yapılan “israf ve yolsuzlukları” kamuoyu ile paylaştığı için çok ses getirmişti. Sayıştay’ın AKP’yi zor durumda bırakan raporları sonrasında, Sayıştay’ta bazı isimler görevlerinden alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.