AKP’li belediyeye çalışan inşaat firması, belediye el değiştirince 96 kişinin işine son verdi

31 Mart yerel seçimlerinde Esenyurt Belediyesi’ni CHP’nin kazanmasının ardından önceki AKP belediyesine çalışan Özyurt Madencilik, “Biz bu yönetimle muhtemelen çalışamayız ama ne olacağı da belli değil” diyerek 96 işçiyi işten çıkarttı. Gazete Duvar’da yer alan habere göre Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, işçilerle irtibata geçtiklerini, süreci takip ettiklerini belirterek “Muhtemelen amaç belediyeye iş yaptırmamak” yorumunu yaptı.

Karabulut, seçimden önce 15 mart’ta işçilerin sözleşmelerinin bitirildiğini ve bu tarihin seçime göre ayarlanmış olduğunu söyleyerek “Firma, seçimden iki gün önce sahadan tüm araçlarını çekiyor. Cuma günü itibariyle de 96 işçiye çıkış verdiler. İşçilerin tazminatlarının onar gruplar halinde önümüzdeki hafta verileceği söylendi. Net bir şey yok. Takip edeceğiz” dedi.

Karabulut, işten çıkarılan işçilerin asfalt, kaldırım, taş işleri yaptığını, yıllardan beri Özyurt Madencilik’te çalıştığını kaydetti. Karabulut, “Bu işlerin yeni firma geldiği zaman deneyimli insanlarla yapılması lazım. Muhtemelen önümüzdeki günlerde iş yapılmaması anlamında yapılan bir planlama var. Seçimi kaybedince yangından mal kaçırır gibi davranmak art niyetli. Sadece ‘Bundan sonra bize ihale vermeyecekler düşüncesi’ değil. İhale değişir ama işçi devam eder. Normal koşullarda bu böyledir. Yeni belediye yönetimine karşı yapılmış bir şey bu” ifadelerini kullandı.

Bir benzer durumda İzmir’de yaşandı. Kemalpaşa Belediyesi seçimleri kaybeden AKP’li kaybeden, 31 Mart yerel seçiminde sonra Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında çalışan 300 işçiyi program bitmeden işten çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.