AKP mahkemeye başvurdu: İstanbul Büyükşehir Belediyesinde veri kopyalama işlemi durduruldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla başlatılan Istanbul Belediyesi ve kurumlarına ait verilerin kopyalanması işlemi, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından “kopyalama nedeni açıklansın” gerekçesiyle durduruldu.

İmamoğlu, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldıktan sonra yaptığı açıklamada, özellikle 1-17 nisan tarihleri arasında Istanbul Belediyesinden bazı duyumlar aldıklarını ve araştırmak için belediyede görev yapan ya da dışarıdan görevlendirilecek 5 kişiyle söz konusu işlemlerin incelenmesini istediğini söylemişti.

Verilerin kopyalanması işleminin başladığı İstanbul Belediyesinde, AKP alınan karara tepki göstererek MİT mensuplarının deşifre edileceği iddiasını ortaya atmıştı. AKP, alınan kararın durdurulması için Yüksek Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı aracılığıyla mhakemete başvuruda bulunmuştu. Istanbul 4. İdare Mahkemesi, AKP’nin itirazını haklı bularak “kopyalama” işleminin durdurulmasına karar verdi.

KARARA TEPKİ

Mahkemenin verdiği karara sosyal medyadan tepki yağıyor. Bazı kullanıcılar, AKP’nin İstanbul Belediyesinde yaşanan yolsuzluk ve başka kanunsuzluklarin ortaya çıkartılmasını istemediği için başvurduğunu ifade ederek, Bolu’da belediyeden maaş alan İl Başkanını hatırlattılar.

İMAMOĞLU’DAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Seçimi kazandığı kesinlesmesine rağmen 17 gün boyunca mazbatasını alamayan Ekrem İmamoğlu’nun, AKP’nin mahkeme yoluyla yaptığı engellemeye ilişkin açıklama yapması bekleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.