AKP KHK’lilerin oy kullanmasını seçim iptali gerekçesi olarak YSK’ye sundu

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK’ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içeren ek dilekçe sundu.

Dilekçe, hafta içinde AKP Genel Başkan yardımcısı Ali Ihsan Yavuz’un KHK’lilerin oy kullanmaması gerektiğine dair açıklamalarından sonra YSK’ye sunuldu.

Yavuz tartışmalara neden olan açıklamasında şunları söylemişti, “Bu işin içerisinde bir çok gayri yasal yapı ve oluşumlardan alınarak görevlendirilmiş isimler olduğuna inanıyorum. Ne demek istiyorum? Şunu diyorum: KHK ile ihraç edilmiş birisinin kamu hizmeti dahi görmesi engelli olan hatta ve hatta KHK ile ihraç edildiği için mazbatası iptal edilenler var. Ben burada bir tartışma daha başlatayım o da 298 sayılı yasanın 8. maddesi ‘kamu hizmetinden yasaklı olanlar seçme hakkına da sahip değillerdir’ diyor kanun. Biz şimdilik böyle bir iddiada bulunmadık bunu da oturup düşünmekte fayda var. YSK’nın bu yönüyle de düşünmekte fayda var.”

Yavuz’un sözlerine tepki gösteren CHP Parti Meclis Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan tepki göstererek, KHK’lilerle ilgili söylenen bu sözlerin AKP’nin ve Erdoğan’ın kazandığı seçimleri sorgulanır hale getireceğini dile getirerek, “AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz’un açıklamasının anlamı şudur. AKP, ‘bizim kazanmadığımız seçimler şaibelidir. Bizim kazandığımız her seçim ise düzgündür’ diyor. KHK’lıların oy kullanamayacaklarını iddia etmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran sonrası aldığı mazbatayı tartışmaya açmaktır” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.