AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz: İstanbul’da fark 29 binden 14 bine indi

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da 31 Mart yerel seçimlerine yönelik itirazlarına yönelik basın toplantısı düzenliyor.

Fotoğraf: DHA (Arşiv)

Yavuz’un açıklamalarından satır başları şöyle

“Şu ana gelinceye kadar bizim belgelerimize ilişkin hiçbir itiraz gelmiş değildir. Sadece kendi tezlerini desteklemek amacıyla olanı biteni hafife alan şüphe uyandırmaya dönük çıkışlar yapan bir takım hamleler gördük ama bizim ileri sürdüğümüz rakamları belgeleri çürüten karşı görüş beyan görmedik. Maalesef bizim belgelerimize karşı çıkılmamakla birlikte kamuoyunun kafası karıştırılıyor gibi geliyor bana. Bir takım belgeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğim. CHP yetkilileri açıklama yaptılar. Bu açıklamalara baktım. Kemal Kılıçdaroğlu’nun sadece çok isabetli bir ifadesine rastladım. O da şu; ‘Olay bir demokrasi olayıdır’ diyor. İşte bu doğru ama biz de bunun için mücadele veriyoruz.

‘Kurulun acele toplanması manidar’

Diyor ki sayın Kılıçdaroğlu; ‘Oylar sayılmasın diye itirazda bulunmadık.’ İl seçim kurulu CHP il başkanlığının itirazı üzerine sayımı durdurdu. Hani hiçbir itirazınız olmamıştı? ‘Hiçbir itirazımız olmadı sayıma’ diyor. Ama CHP’nin il başkanlığı tarafından ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna gidildi. İl seçim kurulu da tedbir kararının altına imza attı. İlk kez CHP’nin müracaatı üzerine İstanbul İl Seçim Kurulu sayımla ilgili tedbir kararı vermiştir. Çok acele toplanarak verilmiş olması manidardır.

Demokrasi üstünde şaibe oluşmasın derdindeyiz. ‘Sandıkların yüzde 92,3’ü açıldı’deniyor. Bu kesinlikle doğru değil. Üç bakanın istifasıyla ilgili meseleyi gündeme getiriyor. Siyasi şov ve çıkışların ötesinde yorumlar yapıyoruz. Üç bakanın istifa etmesiyle ne alakası var bu seçimin? Bir şeylerin üstüne gitmeyelim, hedefi şaşırtalım diye mi yapılıyor diye merak ediyorum. Biz bunu yapmayacağız.

Biz hukukun dışına çıkan hiçbir hamlenin sahibi olmadık, hiçbir adımı atmadık, atmayız da. Ne olacaksa hukuki zemin içerisinde olacak. Ne yaparlarsa yapsınlar biz asla hukukun dışına çıkmayacağız. Yasal yolları denemek hakkımız sonuna kadar bu hakkı deneyeceğiz. Bizim yaptığımız şu sandıktan çıkanı kabul etmemek değil sandığa ne girmişse girdiği şekliyle onun çıkması ve kayıtlara da o iradeye göre kaydedilmesidir. Bizim yaptığımız insanları yanıltmak değil.

Şaibeler kalksın derdindeyiz. Organize usulsüzlüğü yapanları, yaptıranları tüm bağlantılarını belirlemek, bir yandan da ceza hukuku açısından sorunlularla ilgili suç duyurusunda bulunmaktır, yaptığımız tamamen budur. Soruyorum, bu nasıl oluyor? Maddi hata düzeltmelerinin yüzde 80’i aleyhimize cereyan ediyor. Beş tane oy bizden gitmişse bir tane oy da CHP’den gitmiş gibi görünüyor. Bu nasıl oluyor? Yüzde 20 kadarı CHP aleyhine. Yüzde 80 nerede, yüzde 20 nerede… Onun için fark 29 binlerden 14 binlere inmiş bulunuyor. CHP ‘sizden de var bizden var’ diye algı oluşturmaya çalışıyor. Bu seçimlerde birtakım usulsüzlükler varsa biz üstüne gitmezsek gelecek seçimlerde de devam eder.

Geçersiz oylar bizim aleyhimize buna rağmen ‘Siz bütün bunları unutun’ diyorlar, ‘Bırakın da biz mazbatamızı alalım’ diyorlar. Yangından mal kaçırırcasına davranıyorlar. Bunu bizden kimse beklemesin.

Geçersiz oyların sayımından AK Parti lehine 5 bin 69 oydur. Yüzde 88,5’u sayıldı an itibariyle… 5 bin 69 oy aleyhimize kaydedilmiş gözüküyor. Oyların tümünün yüzde 5,9’u sayılmış. Geçersiz oyların sayımının tümü yüzde 92-93 demişse özür dileyeceğim. Yazık değil mi? Yüzde 6’lık bir oran sayılmıştır, onun dışındakiler duruyor, yüzde 94’ü… ‘Yüzde 94’ü de sayılsın’ diye, ‘Kalan tüm ilçelerde de sayım yapılsın’ diye YSK’ya gittik dün. Nasıl karar verilir bilemeyiz ama bütün oylar sayılsın istiyoruz.” (Diken)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.