AKP dev markaları geri bıraktı: En büyük reklamveren oldu

AKP’nin 31 Mart yerel seçimlerinden önceki süreçte ve özellikle Mart ayında “tanıtıma harcadığı parayla” dev firmaları geride bırakarak en büyük reklamveren olduğu ortaya çıktı.

Yerel seçimlerde Türkiye genelinde İstanbul, Ankara ve Antalya gibi büyükşehirler dahil çok sayıda il ve ilçeyi kaybeden AKP, dev firmaları geride bırakarak televizyon ve gazetelerde en çok reklam yayınlatan kurum olarak dikkat çekiyor.

Milyarlarca dolar bütçeye sahip global firmaların bir siyasi parti tarafından geride bırakılmış olması özellikle yabancılar tarafından büyük şaşkınlığa neden oldu.

TELEVİZYONDA DEV FİRMALARI GERİDE BIRAKTI

Televizyon kanallarına verilen reklamlarda milyarlarca dolar değerinde markalara sahip P&G’den sonra en fazla harcama yapan ikinci kurum olan AKP, Ülker, Eti ve bünyesinde OMO, Rinso, Yumoş, Domestos, Cif, Elidor, Dove, Signal, Clear, Elidor, Lipton, Axe, Rexona, Knorr, Algida, Vaseline gibi tanınan ve televizyonda sıkça görülen markaları barındıran Unilever’i geride bıraktı. AKP, tek başına televizyon reklamlarının yüzde 4’ünü vermiş.

Dünyaca ünlü markalara sahip firmaları geride bırakan AKP’ye yönelik 31 Mart öncesinde “ekranları işgal etti” şeklinde ifadelerle partinin reklam politikasını eleştiren isimlerin, tepkilerinin sadece siyasi tercihlerden değil maddi verilere dayandığı da kanıtlandı.

GAZETELERDE AÇIK ARA BİRİNCİ

Gazetelerde ise yukarıda sayılan firmaları geride bırakan AKP, en yakın rakibi BİM’in açık ara önünde yer alarak reklamverenler sıralamasında birinci sırada yer aldı. AKP’nin kurumsal reklamları dışında, partinin seçimde Ekrem İmamoğlu’na kaybeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın da listede beşinci sırada olduğu görülüyor. İktidar partisi AKP’nin geride bıraktığı firmalar şöyle; BİM, Turkuvaz Grubu, ETS, Hürriyet Gazetecilik, Migros, Jolly Tur ve THY. Gazete reklamlarında yüzde 12.8 paya sahip olan AKP, ikinci sıradaki BİM’in (5.7) iki katından fazla reklam vermiş.

AKP’ye yakın ve devletten çok sayıda ihale alan gruplar, son yıllarda Türkiye’nin büyük gazetelerini satın almışlardı.

MHP İLK 10 İÇERİSİNDE

Cumhur İttifak’ında AKP’nin ortağı olan MHP ise CHP’den ve HDP’de daha düşük oy ve bağlantılı olarak daha az devlet yardımı almış olmasına rağmen en fazla reklam verenler listesinde dokuzuncu sırada kendine yer buldu.

Devlet yardımı, genel seçimlerde yüzde 10 bagajını geçen partilere aldıkları oy oranına göre dağıtılıyor. Son seçimde aldıkları oy oranlarına göre partilerin aldıkları devlet yardımı miktarı şöyle:

2019 yılı bütçesine göre, AK Parti’ye 335 milyon 526 bin lira para, CHP 178 milyon 564 bin lira, HDP 92 milyon 238 bin lira, MHP 87 milyon 508 bin lira ve İYİ Parti’ye de 78 milyon 520 bin lira ödenmesi gerekiyordu.

REKLAM KAMPANYASI İŞE YARAMADI MI?

AKP’nin büyük bütçeli firmaları geride bırakarak televizyon kanalları ve gazetelere en fazla reklamveren olmasına rağmen 31 Mart seçimlerinin en büyük kaybedeni olarak görülmesi, “reklam kampanyası başarısız mıydı?”sorusuna neden oldu.

AKP’nin YSK tarafından verilen yenileme kararına rağmen kıdemli isimlerinden Binali Yıldırım’ın CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na İstanbul’da kaybetmesi başta olmak üzere Ankara, Antalya gibi Büyükşehirlerde yaşanan hezimetler ve İç Anadolu’da MHP’ye geçen şehirler, çok fazla para harcamasına karşın seçim kampanyasının başarısız olduğu düşüncesine neden oluyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.