Abdullah Öcalan avukatlarıyla İstanbul seçimlerine HDP desteği için mi görüştürüldü?

PKK’nın kurucusu Abdullah Öcalan, 2011 yılından bu yana ilk defa avukatlariyla görüştü. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Öcalan’ın avukatları, iç politika başta olmak üzere YPG, Suriye gibi birçok konuda önemli mesajları kamuoyu ile paylaştılar.

Avukatlar, Öcalan’ın HDP seçmenleri arasında gerçekleştirilen protesto eylemlerinde aşırıya kaçılmaması sözlerini aktararak, kendini yakma ve intihar eylemlerine son verilmesinin istendiğini duyurdular.

HEDEFTE HDP SEÇMENİ VAR İDDİASI

Son günlerde PKK saldırılarında hayatını kaybeden asker sayısında artış olmasına rağmen Öcalan’ın avukatları ile görüşmesini izin verilmesini seçim yatırımı olarak gören bazı sosyal medya kullanıcıları, görüşmenin HDP’ye bir iyi niyet mesajı taşıdığı görüşündüler.

Söz konusu iddialarını 2011 yılından bu yana Öcalan ile görüşmelerine izin verilmeyen avukatların seçim gündemi ve hayatını kaybeden askerlerin konuşulduğu bir dönemde yapılmış olmasını manidar bulduklarını belirtirek destekleyen kullanıcılar, geçmişte yapılan görüşmelerin de hep önemli olaylar icin bir basamak olarak kullanıldığının altını çizdiler.

AKP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybetmesini kabullenemediğini belirten bazı uzmanlar ise İstanbul’un kaybı demek, AKP için Türkiye’nin kaybedilmesi anlamına geliyor diyerek, “AKP’nin İstanbul için her şeyi yapmaya hazır” olduğunu ifade ettiler.

Abdullah Öcalan’ın avukatları, 2 Mayıs’ta İmralı adasında uzun zaman aradan sonra gerçekleştirdikleri görüşme ile ilgili açıklama yattıktan saatler sonra YSK, İstanbul seçimlerini yenileme kararı aldığını açıkladı.

AKP’YE YAKIN İSİMDEN HDP İDDİASI

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Habertürk TV’de katıldığı programda Alçı, “Seçimin iptal edileceğini ilk ben yazmıştım. Bana gelen bilgiler doğrultusunda bu kez HDP kendi adayıyla 23 Haziran seçimlerine gidebilir” dedi. Alçı, 2 Mayıs’ta 8 yıl sonra avukatlarıyla görüştürülen Öcalan’a ilişkin ise, “Bana Abdullah Öcalan’ın HDP’nin kendi adayıyla çıkması bir takım bilgiler geldi” ifadesini kullandı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.