Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’ndan YSK’nın İstanbul kararına tepki

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararına tepkiler yükselmeye devam ediyor. Son olarak 11. Cumhurbaşkanı ve eski AKP milletvekili Abddulah Gül ile son seçilmiş Başbakan Ahmet Davutoğlu, YSK’nın kararına tepki gösterdiler.

Sosyal medya hesabından karara oldukça sert tepki gösteren Gül, 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı adaylığı esnasında kendisini engellemek için ortaya atılan “367 kararına” benzeterek, “bir arpa boyu yol alamamışız” dedi.

Gül’ün açıklamasının tamamı şöyle: “Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım.
Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.”

Geçtiğimiz günlerde AKP içindeki yozlaşma, yolsuzluk ve liyakatsizliği sert bir metinle eleştirerek sessizliğini bozan eski Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Twitter hesabından YSK’nın aldığı kararın hukuki boyutunun sorunlu olmasına değinerek, “YSK’nın kararı evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir” yorumunda bulundu.

Uzun sayılabilecek açıklamasında Davutoğlu şunları ifade etti: “Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur.

Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır.

Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır. YSK’nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir.

Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir.
Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır.”

DEVLET BAHÇELİ’DEN ABDULLAH GÜL’E TEPKİ

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı ve AKP’nin siyasi ortağı Devlet Bahçeli, MHP Grup Toplantısı sonrasından yaptığı açıklamada Abdullah Gül’ün YSK kararını “367”ye benzetmesine tepki gösterdi. Bahçeli, “Abdullah Gül AKP’ye vefasızlık yapıyor. 367 ile ilgili olarak dönemin Yargıtay Başsavcısı ile aynı çukura girmeleri inandırıcı değil” dedi. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.