ABD’li senatörler New York Times’da yazdı: Türkiye, ABD ile Rusya arasında tercih yapmalı

Amerikalı dört senatörün imzası bulunan ortak bir makalede Türkiye’nin Rusya veya Amerika Birleşik Devletleri arasında tercih yapmak zorunda olduğu yazıldı.

“Ya Amerikan savaş uçağı ya da Rus füze savunma sistemi. İkisi birden olmaz” başlıklı, New York Times’da yayınlanan makalede Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımı değerlendirildi.

‘Yorum’ kısmında yayınlanan köşe yazısı Silahlı Hizmetler Komitesi’nden Senatör Jim Inhofe ve Jack Reed ile Senato Dış İlişkileri Komitesi’nden Senatör Jim Risch ve Bob Menedez tarafından kaleme alındı.

Senatörler, S-400 füze sistemini alması durumunda Türkiye’ye Amerikan yasaları gereği yaptırım uygulanacağını belirtti.

Makalede, “Yıl sonuna kadar Türkiye topraklarında ya F-35 savaş jetleri ya da Rus s-400 karadan havaya füze savunma sistemi olacak. İkisine birden sahip olamaz.” denildi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı tercihin ülkesinin uluslararası toplumdaki yerine, ABD ile olan ilişkilere ve NATO’daki konumuna dair önemli sonuçları olacaktır.” ifadelerinin yer aldığı makalede Rusya’nın geliştirdiği sistemin F-35’leri düşürmeye yönelik olduğu vurgulandı. (Euronews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.