ABD’li denizci Rusya’ya nükleer uçak gemisine ait bilgileri sızdırmak isterken yakalandı

Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nda görevli bir bahriyelinin, görev yaptığı nükleer uçak gemisine ait bilgileri kamuoyuna ve Rusya’ya sızdırmak üzereyken yakalandığı belirtiliyor.

Mahkeme karşısına çıkan Stephen Kellogg III, iki ayrı casusluk suçlamasından suçlu bulundu. Kellogg’un 2 yıl boyunca görev aldığı nükleer uçak gemisiyle ilgili kritik bilgiler edindiği ve ABD’li bir gazeteci ve Rus tersanesi Sevmash’e ulaştırmak üzere olduğu ifade ediliyor.

USS Carl Vinson uçak gemisinde iki yıl boyunca elektrik sistemlerinden sorumlu olan Kellogg’un, nükleer tahrik sistemi hakkında detaylı bilgi edildiği hatta bazı kritik bilgileri ezberledigi kaydediliyor.

Söz konusu bilgilerin sızması durumunda ABD donanmasının ve ABD’nin büyük risk altına gireceği ifade ediliyor.

Kellog, New York’ta gazeteci olarak çalışan arkadaşına “çok bir bir hikayem ” diyerek buluşmak için sözleşmiş. Buluşma için bilet aldığı Delta havayollarına ait uçağa binmek üzereyken alkollü olduğu gerekçesiyle uçağa alınmamış ve güvenliğe teslim edilmiş.

Mahkemede, Kellog’un savunmasının yapan avukat, müvekilinin alkol problemi olduğunu ve depresyonla mücadele ettiğini öne sürdü. Dolayısıyla Kellog’un yaptıklarının casusluk olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti.

Kellog ise mahkemede önemli bilgileri ranzasınınn altında sakladığını itiraf etti.

Bu arada Kellog’un Rus Sevmash firmasıyla iletişime geçmek için mail gönderdigi ve Rusya’nın San Diego konsolosluğuyla telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtiliyor. Sevmash’ın Kellog’a geri dönüş yapıp yapmadığı henüz bilinmiyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.