ABD’den Demokratik Kongo Cumhuriyeti için Gabon’a asker sevkiyatı

ABD ordusu son seçim sonrası Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde olası şiddet olaylarına karşı Gabon’a asker sevkiyatı gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü kongreye yaptığı açıklamada DKC’nin başkenti Kinşasa’da olası şiddet olaylarına karşı ABD vatandaşlarının ve diplomatik personelin korunması için Gabon’a 80 askerin gönderildiğini söyledi.

Kongo’da seçmenler 30 Aralık’ta, 18 yıl boyunca iktidarda olan Cumhurbaşkanı Joseph Kabila’nın halefini seçmek için belirlenen takvimden 2 yıl sonra sandık başına gitti.

Kongreye gönderdiği mektupta “2 Ocak’ta Gabon’a ulaşan ilk asker grubu uygun ekipmanlar ve askerî uçaklarla desteklendi.”

“İhtiyaç duyulması halinde Gabon veya Kongo Cumhuriyeti’ne daha fazla güç sevk edilecek.”

“Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki durum düzelene kadar da bölgede kalmaya devam edecekler” dedi.

Kongo seçim komisyonunun ilk sonuçları Pazar günü açıklayacağı belirtiliyordu. Ancak seçim sandıklarının geç ulaşmasından dolayı gecikme olabileceği kaydediliyor.

Gözlemciler ve muhalefet, seçimlerin ciddi usulsüzlükler nedeniyle gölgelendiğini iddia ediyorlar. Kongo hükümeti ise seçimlerin adil ve düzgün bir şekilde gerçekleştiği iddia ediyor.

Kabila’nın iktidardaki koalisyonu halef olarak Emmanuel Ramazani Shadary’i destekliyor.

Potansiyel Huzursuzluk

Uluslararası camia, seçim sonuclarıyla ilgili anlaşmazlığın 2006 ve 2011 seçimlerinden sonra olduğu gibi ciddi sorunların yaşanmasından endişe ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kongo’daki seçimlerin adil bir şekilde gerçekleştirilmesini engelleyen kişilere karşı yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulunmuştu.

Insan Hakları Gozlemevi de seçim sonuçlarının manipülasyonuna karşı uyarıda bulundu.

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.