ABD’deki ünlü kanser araştırma merkezi MD Andersen’de Çin casusu alarmı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Houston eyaletinde yer alan ünlü tıp merkezi, Çin adına casusluk faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle üç araştırmacı görevlerinden uzaklaştırdı.

Dünyaca ünlü kanser araştırmaları merkezi MD Andersen, çıkar çatışması ve yabancı bir kaynaktan aldıkları maddi desteği bildirmedikleri gerekçesiyle üç çalışanına soruşturma açtı. Soruşturma sonunda üç çalışandan ikisi görevlerinden istifa ederken, diğeri ise görevinden uzaklaştırılmak için bürokratik işlemlerin tamamlanmasını bekliyor.

Görevden uzaklaştırılan (biri icin halen süreç işliyor) üç çalışanın Çin uyruklu olduğuna dikkat çeken yetkililer, olayı Çin’in teknoloji ve bilgi casusluk faaliyetlerinin bir başka parçası olarak değerlendiriyorlar.

2018 yılında teknoloji ve bilim alanında önde gelen kuruluşların yöneticilerine güvenlik konusunda brifing veren FBI, yabancı ülkelerin casusluk faaliyetlerini “içerideki” elemeanlari sayesinde gerçekleştirdiklerinin ifade ederek, çalışanlar yönelik herhangi bir kusku durumunda güvenlik güçleri ile irtibat kurulması gerektiğinin altını çizdi.

FBI göre, sadece Çin’in gerçekleştirdiği teknoloji casusluğunun ABD’ye maliyeti yıllık 600 milyar dolar.

MD Andersen Kanser Merkezi’nde yaşanan olaya herkes ayni şekilde yaklaşmıyor. ABD’deki Çin diyasporası, Çin ve Çinlilere yönelik önyargılı tutumun ABD kurumlarından yer edindiğini ve son yaşanan olayından bu çerçeveden değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.